Hydraulika siłowa – o czym należy wiedzieć?

Niespodziewane pojawienie się dużego przepływu płynu roboczego o zbyt dużej temperaturze skutkuje awarią takich elementów jak przewody hydrauliczne . Problemy z temperaturą układów hydraulicznych usuwa się, wykorzystując uprzednie płukanie kompletnego siłownika hydraulicznego, przez węże przemysłowe i pozostałe podzespoły układu niewielką objętością ciepłego płynu. Pojawia się w ten sposób zrównoważony rozkład temperatury w całym układzie hydraulicznym. Zwykle ze pojawieniem się tak zwanego szoku termicznego mamy styczność na okrętach, w wielkoobszarowych instalacjach przemysłowych oraz w czasie startu zapasowych zestawów hydraulicznych w przemyśle.

Płyny hydrauliczne, przede wszystkim oleje są wymaganym elementem wszystkich urządzeń z dziedziny przemysłu jaką jest hydraulika siłowa , gdyż nie powodują rdzewienia, nie straszne są im niekorzystne warunki pogodowe, jak na przykład niskie temperatury, poza tym sprzyjają dokładniejszemu uszczelnieniu zestawów hydraulicznych. Przy wypełnianiu ich powietrzem atmosferycznym lub jakimś innym gazem w miejsce płynu, będziemy musieli skorzystać ze specjalnych siłowników, znacznie droższych w konstrukcji i eksploatacji, a przez to zupełnie nieopłacalnych w większości przypadków. W szczególności hydraulika siłowa wykorzystująca wodę jest najbardziej oszczędna, ekonomiczna oraz najwydajniejsza, choć pamiętać należy, że jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie właśnie wody, będzie ona zamarzać, a także może to skutkować rdzewieniem układu.

Gdy zimne przewody hydrauliczne wypełni się płynem hydraulicznym o zbyt wysokiej temperaturze, może pojawić się zagrożenie, że między innymi elementy złączne ulegną nierównomiernej deformacji cieplnej, co doprowadzić może do zatarcia innych części urządzenia hydraulicznego. Dochodzi do tego najczęściej w przypadku, jeśli jeden z elementów mocno eksploatowanego silnika hydraulicznego nie pracuje przez pewien okres czasu. Płyn hydrauliczny w jakimś punkcie układu rozgrzewa się do temperatury roboczej, gdy równocześnie jakiś podzespół pozostaje dużo chłodniejszy. Zjawisko to zachodzi głównie w niewielkich temperaturach otoczenia.

Be the first to comment on "Hydraulika siłowa – o czym należy wiedzieć?"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.