Dom od dewelopera – bez tajemnic

Zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera staje się coraz powszechniejszy. Wpływ ma na to kilka czynników. Przede wszystkim jednak przeważa oszczędność czasu.

Jeszcze kilka lat temu z nieufnością podchodziliśmy do pracy dewelopera. Sytuację zmieniła zaostrzona w 2012 roku ustawa deweloperska zgodnie z którą:

  • Dokładnie rozpisano obowiązki dewelopera polegające na zawieraniu korzystnych umów wynikających ze sprzedaży nieruchomości,
  • Umowa przedwstępna z deweloperem musi mieć charakter notarialny,
  • Pieniądze wpłacamy na rachunek powierniczy.

Wszystkie te zasady dają nam znacznie większą gwarancję sukcesu przy zakupie poszczególnych działek czy domów.

Aby jednak jeszcze bardziej być pewnym co do swojej decyzji powinniśmy sprawdzić jeszcze kilka innych aspektów związanych ściśle z danym domem.

Na początek okolica. Nie liczmy wyłącznie na to jak wygląda w momencie zakupu domu. Może się bowiem zdarzyć tak, że plan budowy wieżowca obok naszego domu jest zaplanowany na kilka lat do przodu. Wówczas zamiast spokojnej okolicy otrzymamy pole budowy z maszynami budowlanymi za oknem.

Plan zagospodarowania przestrzennego danego regionu możemy sprawdzić na dwa sposoby. Albo bezpośrednio w gminie albo na stronie internetowej gminy.

Ponadto sprawdźmy jak ukształtowana jest komunikacja miejska w okolicy naszego domu. Nie liczmy wyłącznie na to, że do różnych miejsc będziemy dojeżdżać autem. Stracimy dużo pieniędzy na paliwo i czasu na wszystkie podwózki.

Gdy już sprawdzimy okolicę, skupmy się stricte na wybranym domu:

Po pierwsze ogród, czy jest wystarczająco oddalony od sąsiada, czy nie jest zbyt mały,

Czy nad naszym domem nie zawiśnie linia wysokiego napięcia,

Czy nie będziemy mieszkać przy przepompowni ścieków,

Czy nie wybraliśmy działki położonej tak nisko, że w przyszłości narazimy się na jej zalanie.

Jeśli wszystko jest w porządku śmiało możemy rozpocząć rozmowy z deweloperem. Przy zabudowie szeregowej należy dwa razy upewnić się jak zbudowana jest ściana łącząca nasz dom z domem sąsiada. Aby nie narazić się na hałasy dobiegające z domu obok powinna być grupa, murowana i wykonana z solidnych materiałów.

Wreszcie wielkość działki. Ma ono kluczowe znaczenia przy budowie domu. Jeśli zadecydowaliśmy, że chcemy dom wolno stojący to nasza działka nie może mieć mniej jak 500 m2. Jest to minimalna wielkość, najlepsze są oczywiście działki 1000 m2 w których oprócz domu można ciekawie rozbudować ogród. Jeśli natomiast wolimy dom w zabudowie szeregowej to teoretycznie wystarczy nam nawet 200 m2, ale na dom bez garażu czy ogrodu. Ogólnie dla zabudowy szeregowej przyjmuje się optymalna wielkość 500 m2.

Wszystkie te wytyczne są bardzo ważne. Nie kierujmy się tylko tym czy dany projekt domu dewelopera nam się podoba czy nie. Podstawa to takie rozplanowanie działki i domu, które nie będzie przysparzało nam dodatkowych kosztów, a raczej ograniczało wszelkie wydatki.

Co ciekawe, wciąż za najbardziej ekonomiczne uważa się proste konstrukcje, bez nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Domów na sprzedaż jest wiele, wybierajmy zatem ten jeden jedyny z głową.

Be the first to comment on "Dom od dewelopera – bez tajemnic"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.