Czym kierować się przy wyborze opon do pojazdów rolniczych?

By efektywnie i bezpiecznie pracować na roli, należy zadbać o odpowiedni sprzęt, który będzie dopasowany do konkretnych zadań i warunków panujących w polu. Dlatego duże znaczenie ma wybór nowych opon do pojazdów rolniczych. Mają one wpływ na sprawne poruszanie się ciągnika, kombajnu czy przyczepy w zależności od obciążenia, terenu lub prędkości. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie rodzaje sprawdzą się przy poszczególnych zadaniach i wybrać modele, które zapewnią sprawną oraz komfortową pracę.

Nowe opony do pojazdów rolniczych – czym kierować się przy ich wyborze?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje ogumienia, które powstały z myślą o wymagających warunkach panujących w polu. Jednak przed zdecydowaniem się na zakup warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Wybierając nowe opony, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakiej maszynie będą one stosowane. Oprócz tego, że należy dobrać je do ciągnika, kombajnu lub przyczepy, warto także sprawdzić wymagania wskazane przez producenta. Często określa on rodzaj oraz rozmiar ogumienia odpowiedniego dla danego pojazdu.

Podczas wyboru nowych opon duże znaczenie mają również warunki terenowe, w jakich pojazd będzie używany. Przede wszystkim chodzi o rodzaj podłoża: czy będzie ono utwardzone (asfalt, beton), czy miękkie lub nieporośnięte z ryzykiem powstania błota? Oprócz tego warto wziąć pod uwagę obciążenie, które ogumienie będzie musiało udźwignąć, oraz prędkość, z jaką maszyna się porusza. Pamiętając o wszystkich tych czynnikach, łatwiej znaleźć modele, które spełnią oczekiwania.

Opony niskoprofilowe i wysokoprofilowe – czym się różnią?

Wysokiej jakości opony niskoprofilowe i wysokoprofilowe różnią się przede wszystkim wysokością profilu bocznika, który ma wpływ na ich właściwości. Modele niskoprofilowe mają mniejszą objętość powietrza oraz niski profil. To sprawia, że są bardziej uniwersalnym modelem i świetnie sprawdzają się w maszynach rolniczych pracujących zwykle na twardych powierzchniach. Zapewniają wówczas większą stabilność i lepszą kontrolę nad całym pojazdem, nawet podczas jazdy z większą prędkością. Dla niektórych osób ich wadą może okazać się brak dobrego wygłuszenia hałasów.

Modele wysokoprofilowe mają wyższy profil bocznika i są często stosowane podczas pracy na nierównym podłożu (na polach uprawnych czy terenach trawiastych). Bardzo dobrze tłumią wstrząsy i zapewniają komfortową amortyzację. Warto jednak zadbać o to, by były wytrzymałe i pochodziły od zaufanego producenta. Godne uwagi produkty to między innymi opony Michelin, które znajdują się w ofercie sklepu HurtOpony.

Opony diagonalne i radialne – jakie są ich cechy?

Poszukując wytrzymałych opon, które sprawdzą się w trudnych warunkach, warto również zwrócić uwagę na modele diagonalne i radialne. Pierwsze z nich wyróżniają się konstrukcją warstwową i ułożeniem bieżnika oraz bocznika pod kątem 45 stopni. Dzięki temu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i przebicia. Z kolei opony radialne ze względu na swoją budowę cechują się świetną przyczepnością. Dlatego zapewniają stabilność w wymagających terenach i podczas deszczu.

Materiał zewnętrzny