Co to jest wentylacja mechaniczna

Rosnące rachunki za ogrzewanie domu spędzają sen z powiek wielu właścicielom nieruchomości, a także tym, którzy dopiero planują budowę domu. Koszty utrzymania ciepła wewnątrz budynku rosną niezależnie od rodzaju używanego paliwa grzewczego, a zmniejszanie ich poprzez obniżanie temperatury powoduje dyskomfort wśród mieszkańców i na dłuższą metę nie stanowi dobrego rozwiązania.

Pierwszym najczęstszym błędem w celu utrzymania możliwie najwyższej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych jest przesadne dbanie o uszczelnienie wszelkich otworów, przez które to ciepło może uciekać. Szczelne okna i drzwi zewnętrzne, ocieplone elewacje – wszystko to ma na celu poprawę warunków termicznych wewnątrz budynku, ale jednocześnie prowadzi do nadmiernego gromadzenia się zanieczyszczonego powietrza w środku, co jest dla zdrowia domowników dużo bardziej szkodliwe niż niska temperatura.

Na co więc należy zwrócić uwagę, by nie rezygnować z pożądanej temperatury w domu i jednocześnie nie ponosić nadmiernych kosztów ogrzewania, pamiętając przy tym o ciągłym wentylowaniu domu?

Dobrym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna dostarczająca cyklicznie i w odpowiednich do kubatury pomieszczeń ilościach świeże powietrze, które dodatkowo zostaje przefiltrowane i pozbawione wilgoci. Oczywiście najdogodniejsze jest zaprojektowanie takiej wentylacji jeszcze w fazie projektowania domu, ale nawet w tych już istniejących można dokonać zmian przystosowujących dom do nowego systemu, jest to jednak zdecydowanie bardziej kosztowne i czasochłonne. Najlepiej zdecydować się na wykonanie instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła już planując budowę domu.

Jedną z polskich firm, która produkuje i instaluje centrale wentylacyjne oraz rekuperatory w miejscu docelowym, a także zajmuje się projektami jest https://www.bartosz.com.pl/. Zlecenie projektu i wykonawstwa tej samej firmie gwarantuje sprawne działanie wentylacji i jej bezawaryjne działanie.

Reasumując – dom z wentylacją mechaniczną zapewnia oszczędność już w fazie budowy, a podczas użytkowania jego zapotrzebowanie na ciepło jest dużo niższe niż przy stosowaniu tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Be the first to comment on "Co to jest wentylacja mechaniczna"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.