Branża automatyki i robotyki stawia na młodych ekspertów!

Branża automatyki i robotyki rośnie w siłę. Dzięki rozpowszechnianiu rozwiązań, nad którymi pracuje, coraz większej popularności i przedstawianiu korzyści ich stosowania nie brakuje firm zainteresowanych wdrożeniem. Co za tym idzie – branża szeroko rozumianego przemysłu 4.0 rozwija się i poszukuje rąk do pracy. Najwięcej zyskują firmy, które stawiają na młodych specjalistów. Doskonałym przykładem jest firma Etisoft. 

Równowaga w każdym obszarze – również w kadrach

Gliwicka spółka Etisoft od lat stawia na równowagę w wielu obszarach -także w zakresie pracowników. Wśród osób zatrudnionych nie brakuje zatem doświadczonych ekspertów z długim stażem pracy, ale ich przeciwwagę stanowi spore grono młodych specjalistów, którzy mimo młodego wieku wielokrotnie mają na swoim koncie niemałe sukcesy.

Co przyciąga młodych, zdolnych i ambitnych specjalistów? Przede wszystkim ciekawe projekty, które realizuje firma. To nie tylko sprzedaż gotowych rozwiązań i urządzeń, ale nieustanna praca nad udoskonaleniem własnych, innowacyjnych produktów i systemów. W Etisoft Smart Solutions, spółce z Grupy Etisoft, takie działania są codziennością. Przykładem jest chociażby nagrodzony w ostatnim półroczu w konkursie „(R)ewolucja przemysłowa?”(organizowanym przez Platformę Robotów DBR77) projekt „Zintegrowanego systemu intralogistycznego bazującego na robotach mobilnych AGV/AMR”. Nagroda przyznana w kategorii „Projekt, który prezentuje wzrost efektywności i wydajności pracy na stanowisku” potwierdza, że rozwiązania, nad którymi pracuje ESS, sprawdzają się w codziennym funkcjonowaniu, ułatwiając pracę, usprawniając procesy, przynosząc korzyści firmom i ich pracownikom.

Duże znaczenie w zainteresowaniu potencjalnych pracowników mają też programy stażowe, takie jak Young Stars EtiACADEMY. To program dedykowany studentom, w pierwszej kolejności związanym z obszarem jakości, czyli osób studiujących na kierunkach takich jak zarządzanie jakością czy inżynierii środowiska. Taki program stażowy to doskonała okazja do pozyskania zaufanego i sprawdzone pracownika na długi czas.

W zespole Etisoft nad innowacyjnymi produktami pracuje wiele młodych osób, które ambitnie rozwijają swoją ścieżkę zawodową, będącą jednocześnie ich pasją. Poniżej przedstawiamy jeden z ostatnich przykładów.

Młody, innowacyjny, z sukcesami

 Olaf Dudek to młody, zdolny innowator, menedżer ds. badań i rozwoju w Dziale Budowy Maszyn Etisoft Smart Solutions, a teraz także zdobywca jednej z trzech nagród głównych za pracę doktorską w XIV edycji konkursu Młodzi Innowacyjni 2022! Konkurs ten, organizowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, odbywający się pod patronatem m.in. komitetów Polskiej Akademii Nauk, od lat cieszy się wielkim prestiżem i zainteresowaniem.

Olaf Dudek swoją pracę doktorską obronił w marcu tego roku na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Śląskiej. Jej tytuł brzmi: „Kształtowanie charakterystyk dynamicznych zawieszeń jezdnych robotów mobilnych opartych na kołach omnikierunkowych”.

-W dużym uproszczeniu: chodziło o to, aby zredukować drgania korpusu pojazdu AGV/AMR pochodzące od kół wielokierunkowych poruszającego się robota mobilnego – tłumaczy autor. – Regulamin konkursu kładł nacisk nie tylko na walory poznawcze i naukowe prezentowanej pracy, ale także na praktyczne wdrożenie jej wyników, w szczególności w takich dziedzinach jak automatyka i automatyzacja procesów, robotyka czy sterowanie. Warunek dotyczący wykorzystania wyników mojej pracy w praktyce został w pełni spełniony – realizujemy go na co dzień w Etisoft Smart Solutions podczas prac nad produkcją seryjną robotów mobilnych.

Olaf Dudek od 10 lat interesuje się robotyką mobilną i swoją karierę zawodową od czasów studiów wiąże z firmami Przemysłu 4.0. Realizował również projekty dla sektora cywilnego i wojskowego. Wykłada również na Politechnice Śląskiej.