Automatyka do bram: urządzenia bezpieczne

Napędy do bram to podstawa automatyki bramowej. Jedną z ważniejszych cech napędów do bram jest ich bezpieczeństwo użytkowania. Bramy napędzane automatycznie są nie tylko funkcjonalne, lecz wyróżniają się na dodatek nowoczesnym designem. To idealne zabezpieczenie dla samochodu, jak i wielu przypadkach dla całego domu. Warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na to, że konkretną bramę można uznać za bezpieczną.

Projekt bramy automatycznej

Bramy automatyczne od wiodących producentów do bramy bezpieczne. W sklepie jakim jest sklep z pilotami do bram można spodziewać się tego, że kupimy wyłącznie bramy wysokiej jakości. Podobnie jak i akcesoria dodatkowe. Warto dobrze wybrać piloty i inne gadżety odpowiadające za obsługę bramy, tak aby mieć pewność, że rzeczywiście zainwestowaliśmy w sprzęt bezpieczny. Kwestia bezpieczeństwa jest ważna niezależnie od tego, czy chodzi o bramę przydomową, czy też o bramę na większym osiedlu mieszkaniowym. Jeśli chcemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa to kluczowe okaże się zainstalowanie fotokomórki. Fotokomórki to urządzenia zabezpieczające pole pracy bramy. Najczęściej zamontowane są one na przeciwległych słupkach. Wtedy mogą wyczuwać się nawzajem. Dodatkowo, ich ważną funkcjonalnością jest to, że napęd może swobodnie zamykać bramę. O ile podczas zamykania sygnał napotka jakąkolwiek przeszkodę albo inny obiekt to silnik napędu zatrzyma się. Włączony zostanie wtedy tryb na otwieranie. Fotokomórkami zabezpiecza się najczęściej bramy przesuwne i segmentowe. Jeśli chce się zwiększyć poziom bezpieczeństwa to można zainstalować kilka par fotokomórek. Wówczas przestrzeń pracy bramy będzie chroniona podczas fazy zamykania, jak i otwierania. Można wybierać pośród komórek standardowych oraz takich, które nie domagają się zastosowania dodatkowego okablowania. Każdy może więc wybrać fotokomórkę wprost do swoich wymagań. W sklepie takim jak sklep z pilotami do bram można też kupić inne akcesoria odpowiadające za bezpieczeństwo bramy. Na większych osiedlach mieszkaniowych oraz w obiektach publicznych popularne jest montowanie lamp ostrzegawczych. Lampy ostrzegawcze mają za zadanie poinformować o tym, czy brama wykonuje jakiś ruch, a więc czy otwiera się, czy też zamyka. Jest to ważne po zmroku, kiedy nie do końca można zobaczyć, czy brama porusza się. Najczęściej w lampach tego typu zastosowane jest nowoczesne oświetlenie LED.

Od czego jeszcze zależy bezpieczeństwo bramy zautomatyzowanej?

Jeśli już zostaniemy właścicielami bramy automatycznej to poza tym, że zakupimy sprzęt wysokiej jakości od renomowanych producentów musimy pamiętać też o innych kwestiach. Przede wszystkim, nie bez znaczenia będzie to, w jaki sposób korzystamy z bramy na co dzień. Z pewnością, stan techniczny bramy należy sprawdzać regularnie. Jeśli tylko coś nas niepokoi to od razu należy poinformować o tym montera, który zajmował się zakładaniem bramy i uruchamianiem automatyki w naszej bramie. Bardzo ważne jest to, by bramę użytkować zgodnie z jej przeznaczeniem. Ma to znaczenie o każdej porze roku. Zimą należy pamiętać o odśnieżaniu obszaru pracy bramy, żeby śnieg nie zamarzł w belce jezdnej w bramach przesuwnych. Kiedy bowiem do tego dojdzie to mogą pojawić się trudności w przesuwaniu bramy i jej działanie będzie uniemożliwione. Właściciele bram skrzydłowych powinni zwrócić uwagę na przestrzeń pracy bramy. Na szczęście, siłowniki mają większy zapas mocy, a pole pracy bramy musi być czyste każdej porze roku. Wtedy brama będzie działała skutecznie i na pewno nie będzie zagrażała bezpieczeństwu użytkowników. Wszystkie napędy do bram są właściwie zabezpieczone, dlatego użytkownicy nie muszą przejmować się ich działaniem. Jeśli zaś ktoś chce zwiększyć poziom bezpieczeństwa to odwiedzając sklep z pilotami do bram może zainwestować w dodatkowe gadżety. Wtedy nie ma ryzyka, że coś nie zadziała jak należy. Już podczas montażu bramy warto będzie uzyskać informacje od monterów odnośnie tego, jak brama działa i jak ją obsługiwać na co dzień. To pozwoli wystrzec się błędów w przyszłości. Nie można też zapominać o tym, że spore znaczenie ma sam montaż. Dlatego należy zatrudnić doświadczoną ekipę monterów oraz zdecydować się na zakup wysokiej jakości sprzętu, jaki będą oni mieli założyć. Warto kontrolować wszystkie prace związane z montowaniem bramy oraz dowiedzieć się, jakie dodatkowe gadżety zakupić, aby brama była maksymalnie funkcjonalna i zapewniała komfort.

Bezpieczna i nowoczesna automatyka do bram jest już standardem w nowoczesnym budownictwie. Cechy odpowiadające za bezpieczeństwo zestawów do automatyki bram, poza ich wysoką jakością to: personalne klucze do odblokowania ręcznego, optymalny dobór napędu pod względem wagi bramy, enkondery lub systemy amperometryczne pozwalające wykryć przeszkody, fotokomórki, krawędzie bezpieczeństwa oraz lampy ostrzegawcze. Wszystkie te funkcje można dobrać wprost pod konkretny rodzaj bram. Dlatego warto się tym zainteresować.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Automatyka do bram: urządzenia bezpieczne"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.