Nuta, która dźwięczy w głowie – muzyka perfum

Jak powiedział sławny perfumiarz Jacques Polge: Nos musi mieć wyobraźnię, powinien być nieskończenie kreatywny, dobrze znać historię sztuki i perfumiarstwa. Nosy większości z nas nie są tak utalentowane, co nie zmienia faktu, że lubimy otaczać się ładnymi zapachami. Jak w ogóle wytwarza się perfumy? Niniejszy artykuł to wyjaśnia.

Powonienie w cenie

Każdego dnia do naszych nozdrzy dociera tysiące różnych zapachów. I choć nie jeden raz cieszyliśmy się z właściwości naszego nosa, który po krótkiej chwili przyzwyczajał się do każdej woni lub maksymalnie zacierał jej barwy, to czasami chcielibyśmy, żeby tego po prostu nie robił. Zapachy pobudzają apetyt – niekoniecznie tylko na smakowitą przekąskę.
Perfumy to takie słodycze dla naszego nosa – nie są organizmowi do niczego potrzebne, a ich jedyną funkcją jest sprawienie nam przyjemności. I robią to niezwykle skutecznie.

Dobrze wiedzieć, co wąchasz i czego szukasz

Często mówimy o perfumach, jednak w rzeczywistości psikamy się wodą perfumowaną. Czym zatem różnią się między sobą? Istotne znaczeniu ma tutaj stężenie substancji aromatycznych. Największą esencjonalność zawierają perfumy (ponad 22%), następnie woda perfumowana (15-22%), woda toaletowa (8-15%), woda kolońska (3-5%), a najmniejsze stężenie aromatów ma woda po goleniu (3% i mniej).

Architektura perfum

Nuta głowy, zwana również początkową bądź wierzchołkiem zapachu, jest pierwszą fazą, która od momentu naniesienia perfum na skórę trwa kilka minut. Dominują w niej aromaty lekkie, lecz intensywne, najczęściej owocowe, wodne i kwiatowe.

Nuta serca (środkowa) trwa średnio godzinę. Tworzą ją związki zapachowe o średniej lotności, a jej intensywność jest o wiele mniejsza od nuty głowy – często nawet nie jest wyczuwalna.

Nuta bazy, tzw. tło zapachu, trwa od kilku do kilkunastu godzin od naniesienia kompozycji zapachowej na skórę. Komponowana jest z najtrwalszych i najcięższych aromatów (np. ambry, piżma, nuty drzewnej lub skórzanej), które jednostajnie i powoli uwalniają się do powietrza. To właśnie nuta bazy decyduje o specyfice zapachu.

I tak na przykład architektura wody perfumowanej Donna Karan DKNY Be Delicious EDP składa się z:

  • nuty głowy – magnolia, jabłko, grejpfrut i ogórek,
  • nuty serca – róża, biała konwalia, fiołek i tuberoza,
  • nuty bazy – ambra i drzewa sandałowe.

Choć nasza zapachowa wyobraźnia jest bardzo ograniczona i nie potrafi łączyć zapachów, to przynajmniej możemy cieszyć się całkiem nieźle działającą pamięcią – a woni wody perfumowanej Donny Karan nie da się zapomnieć. Jest pełen energii, zmysłowy, świeży, zielony i kwiatowy, intensywny i pełen zalotnej emocji.

Perfumy męskie vs. perfumy kobiece

Perfumy to bardzo popularny prezent, który lubimy dawać bliskim. Cieszą zarówno ich, jak i nas, a do tego jest produktem całkowicie wyjątkowym. Ponoć mężczyźni sięgają najczęściej po perfumy w wieku 18-24 lat oraz 45-54 lat, zaś kobiety, mając od 45 do 64 lat.
Ponadto perfumy pomagają kobiecie w określeniu jej kobiecości. Przeprowadzone przez Rachel Herz badania wskazują na różne motywacje kobiet przy wyborze wód zapachowych w zależności od ich wieku. Według Herz dwudziestoletnia kobieta kieruje się opinią rówieśników i markami promowanymi przez celebrytów i media. Z kolei trzydziestolatki cechuje brak wzorców, a mottem czterdziestolatek jest powiedzenie ?bo lubię?. Sześćdziesięciolatki używają perfum ze względu na bliskich. Motywacja mężczyzn jest o wiele prostsza: młodzi mężczyźni pragną przyciągnąć kobiety, zaś starsi czynią to z wdzięczności dla kobiet, od których dostali perfumy.

Mimo że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, największy wpływ na wybór perfum ma ich opakowanie, marka i reklamujący je celebryta. Czemu nie zapach i jego miła woń? Wybierz się do perfumerii i puść wodzę swojego nosa! Wybierz idealny zapach dla siebie, następnie odnajdź go na stronie http://www.ekobieca.pl/ i zakup po niższej cenie!

Be the first to comment on "Nuta, która dźwięczy w głowie – muzyka perfum"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.