Medal – nasze małe trofeum

Spośród wszystkich nagród, jakie w ciągu swojego życia otrzymujemy, trofea stanowią ich wyjątkową część. Zabawki i sprzęt sportowy się gubią, wycieczki po Polsce i wyjazdy za granicę odchodzą w zapomnienie z każdym mijającym rokiem, a jednak medale – te żelazne, okrągłe krążki – czekają w zaciszach naszych dziecięcych pokojów na moment, kiedy ich zdobywca sobie o nich przypomni i po raz kolejny weźmie pełen dumy do ręki.

Medali brzdęk

Medale, medaliki, plakiety, plakietki, medaliony czy odznaki… Choć obecnie zdominowane przez sektor sportowy, który miejscom na podium wyznaczył odpowiednie wartości (złoto, srebro i brąz), to same medale pojawiły się po raz pierwszy w XIV-wiecznych Włoszech i prawdopodobnie skupiały się tylko na jednej funkcji – ozdobnej. Najczęściej na medalach wykuwano jakieś wydarzenie wojskowe, które miało być upamiętnieniem. Współcześnie medale dzieli się na: okolicznościowe, prywatne, religijne, artystyczne, królewskie itp.

Każdy medal ma swój rewers i awers, przy czym podobizny władców i króli przedstawiane były zazwyczaj na awersach.

Jeśli planujesz wydarzenie – okolicznościowe, prywatne czy choćby artystyczne – i poszukujesz niezapomnianej nagrody do wręczenia, odwiedź stronę firmy MCC Medale!

Formowanie się medali

Pierwszym krokiem do wykonania medalu w technice odlewu jest sporządzenie – zazwyczaj na materiale drewnianym – wzoru oryginału. Potem tworzy się negatyw, który wypełnia się stopionym metalem – tak powstaje odlew. Za pomocą rylca się go obrabia.
Technika stemplowania polega na przygotowaniu patrycy (rodzaj stempla, który odbija wzór na krążku) poprzez wyrycie wzoru rewersu i awersu na jednej ze stron. Po hartowaniu stali można używać wykonanego stempla do wybijania medali.
Istnieją jeszcze dwa rodzaje tworzenia odznaczeń. Posługując się techniką niello, trzeba wygrawerować przedstawienia na srebrnym lub złotym krążku, po czym nałożyć na nie specjalne wypełnienie i na koniec wypolerować. Trybowanie z kolei wymaga oddzielnego wykuwania na cienkich blaszkach wzoru, a następnie spojeniu ich ze sobą w całość.

Medale w najcenniejszej odsłonie

Najpopularniejszymi wśród odznaczeń sportowych są medale olimpijskie. Muszą mieć minimum 60 cm średnicy i 3 mm grubości oraz wisieć na szarfie. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymują małe arcydzieło ze srebra pokryte 6 gramami czystego złota (kruszec musi spełniać wymagania i posiadać próbę 925-1000). Koszt wykonania złotego medalu wynosi prawie 500 dolarów, zaś srebrnego – ponad 250 dolarów! Nieporównywalnie mniej płacą organizatorzy za produkcję brązowych medali, które składają się ze stopu miedzi, cynku i cyny. Taki medal może kosztować nawet mniej niż 5 dolarów.

Pierwsze olimpijskie

Pierwsze letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach z roku 1896 przyznawały nagrody tylko dwóm pierwszym miejscom. Zwycięzca otrzymywał srebrny medal wraz z gałązką oliwną, zaś za zajęcie drugiego miejsca zyskiwało się brązowe odznaczenie.
Po raz pierwszy złoty medal przyznano podczas III Igrzysk Olimpijskich w St. Louis w 1904 roku, zaś po raz pierwszy zawisł on na szyjach zawodników w 1960 roku na Igrzyskach w Rzymie. Wcześniej taki medal przypinano do piersi zwycięzców.

Obecnie

W dzisiejszych czasach medale przyznawane są najczęściej na zawodach sportowych. Ciężko byłoby sobie wyobrazić turniej, na koniec którego zawodnicy rozchodziliby się po prostu z czystą satysfakcją w sercu. Podium i wręczanie medali jest niesamowitym momentem każdego wydarzenia, w którym najbardziej uzdolnieni zawodnicy w danej dziedzinie konkurują między sobą.
Medale to wyjątkowe trofea, ale też nietuzinkowe pamiątki. Dziś każdy może udać się do wytwórców różnych odznaczeń i wygrawerować na nim dowolny wzór, choćby dla najlepszej mamy i najcudowniejszego taty, a także dla najbardziej zdolnego dziecka na świecie. Doceniaj swoich bliskich i swoich zawodników. Stwórz medal dopasowany do swoich potrzeb i okazji: http://mccmedale.pl/.

Be the first to comment on "Medal – nasze małe trofeum"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.