Jak skutecznie pozbyć się wilgoci ze ścian?

Wilgoć na ścianach najczęściej pojawia się w pomieszczeniach, które są na nią najbardziej narażone, jak łazienka czy kuchnia. Jednak może się również zdarzyć, że grzyb pojawi się w salonie czy sypialni. Jedną z przyczyn nadmiernej wilgoci w domu mogą być nieszczelne okna lub niesprawna wentylacja. Wilgoć na ścianie jest nie tylko nieestetyczna, ale również szkodliwa dla zdrowia.

Wilgoć na ścianie może pojawić się na skutek zaniedbań budowlanych, w miejscach mostków termicznych, czyli elementów przegrody cieplnej (np. ściany), które mają gorszą izolację cieplną. Na takich wychłodzonych powierzchniach tworzy się para wodna, dająca idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Jednak wilgoć w domu może pojawić się również po remoncie, np. po ociepleniu budynku lub wymianie stolarki okiennej. W tym przypadku ukryte problemy wentylacyjne wychodzą po pozbyciu się nieszczelnych elementów, np. okien.

Przyczyna wilgoci na ścianie

Zanim zaczniemy usuwać wilgoć na ścianie, powinniśmy ustalić przyczynę jej powstawania. W pierwszej kolejności warto sprawdzić drożność kratek wentylacyjnych. Powinny znajdować się we wszystkich pomieszczeniach bez okien, a także w kuchni, łazience, toalecie. Według ogólnych wytycznych, dotyczących budynków mieszkalnych, ilość powietrza cyrkulującego w ciągu godziny powinna być równa objętości mieszkania lub wynosić 30 m3 przypadających na każdego domownika. Osiągniecie takiego poziomu cyrkulacji powietrza nie zawsze jest możliwe, dlatego w takich przypadkach należy skorzystać z wentylacji mechanicznej.

Przyczyną powstawania wilgoci w mieszkaniu mogą być również różnego rodzaju zalania spowodowane nieszczelnością dachu lub wadliwością instalacji. Częstym powodem powstawania grzyba na ścianach jest niewłaściwa wentylacja lokalu (wilgoć kondensacyjna). W takim przypadku należy regularnie wietrzyć mieszkanie oraz zainstalować nawiewniki okienne lub ścienne, można również stosować elektryczne osuszacze powietrza.

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Likwidacja wilgoci ze ścian jest zależna od tego, jak głęboko wniknęło zawilgocenie. Jeśli grzyb utrzymuje się tylko na wierzchniej warstwie ściany, wystarczy umyć powierzchnię i po wyschnięciu nanieść na to miejsce preparat grzybobójczy. Natomiast w sytuacji, gdy pleśń wniknęła głęboko w mur i spowodowała łuszczenie się farby, likwidację wilgoci należy rozpocząć od usunięcia zamalowanej warstwy. Następnie musimy skuć tynk w miejscach pojawienia się grzyba oraz na obszarze dokoła zawilgocenia. Oczyszczoną powierzchnię trzeba kilkakrotnie spryskać preparatem grzybobójczym. Po wyschnięciu ściany powinniśmy zastosować przeciwgrzybiczny środek podkładowy i dać nowy tynk. Po osuszeniu powierzchni stosujemy podkład gruntujący, a na to dopiero nakładamy właściwą farbę. Aby zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się grzyba, warto zastosować specjalną farbę odporną na wilgoć.

W walce z wilgocią w mieszkaniu bardzo ważna jest wentylacja, regularne wietrzenie oraz utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Pomocne mogą okazać się pochłaniacze wilgoci, które możemy ustawić w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, np. w kuchni czy łazience. Problemów z wilgocią nie wolno ignorować ze względów estetycznych i zdrowotnych.

Artykuł napisany przy udziale alsal.com.pl.

Be the first to comment on "Jak skutecznie pozbyć się wilgoci ze ścian?"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.