Źarówki LED to wielki plus

Źywotność obecnych świateł LED dochodz 50.000 godz.Wynosi to 6 lat ciągłej pracy, bądź 12 lat z 50% operacji. Przewyższająca żywotność żarówki LED to wyraźny kontrast do normalnego życia zwykłej żarówki żarnikowej, której czas jest na pograniczu 5tys. godz.Jeśli światło ma być zainstalowane w miejscu bardzo trudno dostępnym,dobrze jest założyć właśnie tam oświetlenie Led-owe.

Wykluczy to trud związany z ewentualną jego wymianą,gdyż nie będzie ono tak częste jak przy tradycyjnej żarówce.Oświetlenie LED – technologia została opracowana na przełomie minionych dwóch dekad, a my dopiero dostrzegamy praktyczne korzyści z tej pracy.W przyszłości oświetlenie diodowe będzie wykorzystywane do zastąpienia praktycznie każdego rodzaju oświetlenia, żarówki i lampy, które są obecnie używane na porządku dziennym.Nie ma porównania pomiędzy kosztem światła diodowego a tradycyjnych opcji żarnikowych.Prawdziwy koszt żarówki to koszt żarówek zamiennych i koszty pracy,czas potrzebny do ich zastąpienia.

Czynniki te stanowią kluczową rolę, w szczególności tam, gdzie istnieje duża liczba zamontowanych świateł. Dla budynków biurowych i wieżowców, koszty utrzymania są ogromne.

Te problemy mogą być wyeliminowane stosując technologię LED.Główną zaletą tej technologii LED jest obniżenie zużycia energii elektrycznej. Gdyżarówki LEDsą dobrze zaprojektowane,zbliży to ich wydajność do 80%, co oznacza 80% energii elektrycznej przekształca się w energię świetlną. Pozostałe 20% jest wytracana w postaci ciepła. Porównaj to z żarówkami, które działają na poziomie około 20% efektywności (80% energii jest zbywana w postaci ciepła).Realne koszta, jeżeli 100Watt-owa tradycyjna żarówka jest używana przez 1 rok, licząc koszt 55gr/kWh, to około 475 zł. będzie wykorzystane na koszty jakie poniesie. Z tych 475 zł. koszt 380 zł. zostanie wykorzystane do ogrzania otoczenia.Jeśli został wykorzystany system diodowy w 80% sprawny, koszt energii elektrycznej wyniesie w przybliżeniu 50 zł. za 1 rok – nie oznaczałoby koszt 425 zł oszczędności na energii elektrycznej w przeciągu roku.Realistycznie oszczędności kosztów będą większe, ponieważ większość zwykłych żarówek przepala się w ciągu roku I wymagająÂ  wymiany.Źarówkę diodową można używać przez kilka lat bez potrzeby jej zmiany.Głównym hamulcem do przyjęcia oświetlenia diodowego w standardzie jest dosyć wysoki koszt żarówek diodowych. Chociaż koszty w sklepach oferujących oświetlenie diodowe z każdym dniem idą w dół, żarówki LED są nadal stosunkowo drogie.

Srednio pojedyncza żarówka LED, zastępująca 40W, będzie kosztować mniej więcej od 15 do 30 zł.(dane na 09/2012). Chociaż diody LED są drogie, koszty są amortyzowane w momencie ich użytkowania-(oszczędności energii).

Najlepsze wartości pochodzą ze środowisk komercyjnych, gdzie koszta utrzymania i wymiany bywają w miarę.Jak np. Sygnalizacja świetlna znaków drogowych zewnętrznych,zostały zamienione na LED-y w kilku miastach.LED światła samochodowe są stosowane w luksusowych autach wysokiej klasy gdzie dostęp do żarówek wymaga specjalistycznych przyrządów.Bardzo byłoby ciekawe być świadkiem, jakie zmiany przyniesie zastosowanie żarówek diodowych w miejscach gdzie dotąd były,są stosowane zwykłe źródła oświetlenia.Nie trzeba długo myśleć i do przodu wzrokiem sięgać chociażby patrząc pod aspektem ekologii. A co za tym idzieChyba każdy z nas zna na to odpowiedź.

Be the first to comment on "Źarówki LED to wielki plus"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.