Zakupy na raty rób rozsądnie

Wiele internetowych sklepów kusi nas atrakcyjnymi systemami ratalnymi na zakup drogich produktów.  Pamiętaj jednak, by podchodzić do nich ze sporą doza ostrożności i zdrowego rozsądku ? inaczej możesz srogo się rozczarować!Zanim skuszony wizją atrakcyjnego oprocentowania zdecydujesz się na zakup jakiegoś produktu, starannie zapoznaj się z regulaminem zakupów i umową. Niestety bardzo często okazuje się, że zapewnienia sprzedawców często odbiegają od realnych warunków kredytu, który zaciągamy. Na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę?

Największy wpływ na rzeczywistą wartość kredytu ma realna stopa procentowa. Informację o jej wysokości znajdziemy w każdej umowie kredytowej, ale niekoniecznie na stronie internetowej sklepu. Realna stopa różni się od tej podawanej w reklamach systemów ratalnych, ponieważ uwzględnia także opłaty i prowizje, o których często nie informują nas sprzedawcy.Może się więc okazać, że raty 0% po doliczeniu prowizji i obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie okażą się tak korzystne. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie zapoznaj się z jej treścią i zapytaj sprzedawcę o realne koszty kredytu.

Warto zdawać sobie sprawę, że nawet jeśli nieopatrznie podpiszesz jakąś niekorzystną umowę, nie zagłębiając się w jej warunki, pamiętaj, że w ciągu 10 dni możesz od niej odstąpić. Jeśli taka informacja nie zostanie zawarta w umowie, okres ten wydłuża się nawet do 3 miesięcy.