WYpożyczalnia komputerów

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że w dzisiejszych czasach komputery stanowią niezbędne narzędzie do pracy i nauki. Polscy studenci często stają na głowie, by wygospodarować pieniądze na laptopa ze swojego skromnego budżetu. W Stanach Zjednoczonych nie ma takiej potrzeby. Komputery są tam o wiele tańsze, a zarobki wyższe, jednak to nie wszystko. Jedna z tamtejszych uczelni zdecydowała się bowiem na uruchomienie własnej wypożyczalni przenośnych komputerów. W jaki sposób to działa?

Zasada jest bardzo prosta. Na terenie Dextell University w Pensylwanii, który jako pierwszy zdecydował się wprowadzić w życie ten innowacyjny projekt stanęły automaty, za pomocą których studenci mogą wypożyczać komputery. Wypożyczenie nic nie kosztuje. Wystarczy tylko zalogować się, wykorzystując w tym celu swoją legitymację studencką, a automat wyda nam jeden z dwunastu Macbooków, które znajdują się w jego zasobniki. Komputer jest wypożyczany na maksymalnie 5 godzin. Po tym czasie należy go zwrócić. Okres między wypożyczeniami jest wykorzystywany na ładowanie komputerów i czyszczenie ich twardych dysków.

Genialne w swej prostocie rozwiązanie zostało wprowadzone w trosce o studentów. Wielu z nich padało ofiarą złodziei, przynosząc na zajęcia swoje prywatne komputery. Działalność wypożyczalni ma ukrócić ten proceder. Chociaż projekt jest kosztowny, uczelnia już teraz deklaruje, że chciałaby go kontynuować. Wszystko zależy jednak od tego, jakim budżetem by dysponowała.

Pozostaje tylko marzyć, że podobne rozwiązania kiedyś zostaną wprowadzone na polskich uczelniach. Pytanie tylko, czy rzeczywiście by się sprawdziły, biorąc pod uwagę mentalność naszych rodaków, którzy nie mają tendencji do dbania o wspólną własność.

Be the first to comment on "WYpożyczalnia komputerów"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.