Wylewanie posadzki betonowej w 7 prostych krokach

Posadzki betonowe to jeden z kluczowych elementów każdego budynku. Nie da się zbudować domu bez podłogi, ścian czy dachu. Każdy z tych elementów musi służyć nam przez długie lata oraz prawidłowo spełniać swoje funkcje. Najważniejszym zadaniem posadzki jest izolacja – odpowiednio wykonana posadzka nie przepuszcza wilgoci do wnętrz ani nie wypuszcza ciepła z pomieszczeń. Jeśli podczas wylewania posadzki popełnimy błąd, którego nie naprawimy od razu, konsekwencją może być bardzo kosztowna naprawa posadzki. Warto tu zaznaczyć, że tego typu nieprawidłowości wychodzą na światło dzienne dopiero po latach. Efektem źle zaizolowanej posadzki może być grzyb na ścianach, a jego każda reperacja posadzki betonowej kosztować będzie nie tylko dużo pieniędzy, ale także nerwów i stresu. Dlatego nie jest ważne, czy posadzki wykonujemy samodzielnie czy za pomocą firmy posadzkarskiej – konieczna jest znajomość podstawowych etapów wykonywania posadzki betonowej, aby ustrzec się przed błędami i ich konsekwencjami.

Krok pierwszy – izolacja posadzki betonowej

Izolacja posadzki betonowej to pierwszy etap, który jest niezbędny do tego, aby wilgoć nie spenetrowała betonu. Źle zaizolowana posadzka doprowadzi do rozprzestrzeniania się wilgoci we wnętrzach, którego konsekwencją będzie uciekanie ciepła z pomieszczeń, a nawet powstanie grzyba na ścianach. Izolację posadzki betonowej wykonujemy za pomocą folii budowlanej, pamiętając o tym, żeby wybierać materiały atestowane, które dają nam gwarancję prawidłowego zadbania o nasze posadzki.

Krok drugi – docieplanie posadzki betonowej

Samo zaizolowanie posadzki nie zapewni nam jednak utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Docieplanie posadzek betonowych zapobiega uciekaniu ciepła z wnętrz. Wykonujemy je za pomocą wełny lub częściej wybieranego styropianu. Grubość izolacji zależna jest od różnicy poziomu między chudziakiem a drzwiami wejściowymi i tarasowymi. Najczęściej warstwa izolacji mieści się w przedziale od 5 do 15 cm. Warto zadbać o to, aby wybrany przez nas materiał był odpowiedniej twardości.

Styropian układamy warstwowo i naprzemiennie, co pozwoli nam zminimalizować ryzyko powstawania mostków cieplnych, przez które z pomieszczeń ucieka ciepło. Konieczne jest uzupełnienie wszystkich łączeń za pomocą pianki poliuretanowej.

Krok trzeci – zbrojenie posadzki betonowej

Do zbrojenia najczęściej używa się siatki zbrojeniowej, jednak coraz częściej jest ona wypierana przez mikrozbrojenia. Są to rozproszone włókna polipropylenowe, które po dodaniu do mieszanki poprawiają jej właściwości, ograniczają rozprzestrzenianie się pęknięć betonu oraz zwiększają odporność posadzki na czynniki atmosferyczne i fizyczne. Odpowiednie zbrojenie posadzki jest bardzo ważne, aby była ona wytrzymała i służyła nam latami, dlatego warto zdecydować się na dające dodatkowe korzyści mikrozbrojenia. Należy także stosować dyble dylatacyjne, które zapobiegają unoszeniu się krawędzi i narożników posadzki na skutek skurczu betonu. Dyble zalecane są głównie przy posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, jednak warto zabezpieczyć też standardowe posadzki przed pionowymi przesunięciami.

Krok czwarty – plastyfikatory

Plastyfikatory to specjalistyczna chemia budowlana, która bardzo korzystnie wpływa na właściwości fizyczne betonu. Na rynku dostępne są różne rodzaje plastyfikatorów: jedne odpowiadają za przyspieszenie lub spowolnienie wiązania się betonu, inne czynią go mrozoodpornym, kolejne zwiększają jego plastyczność. Plastyfikatory potrafią znacznie ułatwić prace posadzkarskie, dlatego zdecydowanie warto z nich korzystać.

Krok piąty – wylewka posadzki betonowej

Istnieją dwie metody przygotowania i rozprowadzenia wylewki betonowej – łatwa i łatwiejsza. Pierwsza z nich to samodzielne przygotowanie mieszanki, czyli wymieszanie składników w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzenie jej po izolacji styropianowej. Brzmi łatwo, jednak wymaga wiele pracy, czasu i kosztuje dużo energii. Łatwiejszą opcją, która pozwoli nam zaoszczędzić i siłę i czas, jest skorzystanie z profesjonalnego agregatu do posadzek. Miksokret (mixokret) to specjalistyczna maszyna, która przygotuje mieszankę, a następnie poda ją we wskazane miejsce. Agregat do posadzek to duży sprzęt budowlany, do obsługi którego wymagane jest nie tylko doświadczenie, ale także odpowiednie uprawnienia. Dlatego najlepszym sposobem jest wynajęcie firmy posadzkarskiej, która ma na stanie agregat do posadzek i sprawnie wykona wylewkę posadzki betonowej za nas. Miksokret (mixokret) pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i energii na pozostałe etapy pracy.

Krok szósty – poziomowanie posadzki betonowej

Poziomowanie posadzki betonowej niezbędne jest, jeśli chcemy, aby nasze podłogi były proste i równe – czyli zawsze. Do poziomowania potrzebny będzie nam niwelator oraz łata posadzkarska. Kupując łatę pamiętajmy o tym, że choć praca za pomocą długiej łaty pójdzie nam szybciej, a szansa na nieprawidłowości będzie mniejsza, to jednak operowanie dwumetrową linijką nie należy do łatwych zadań.

Krok siódmy – zacieranie posadzki betonowej

Gdy delikatnie stajemy na posadzkę, a but zatapia się na około 3 mm, czas na ostatni etap prac posadzkarskich. Zacieranie posadzki betonowej wykonujemy za pomocą pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Zacieranie pacą nie jest niczym trudnym, ale za to bardzo praco- i czasochłonnym. Jeśli nie mamy czasu ani cierpliwości, a do tego chcemy, aby praca była wykonana jak najdokładniej, warto pomyśleć o wypożyczeniu zacieraczki elektrycznej, która wykona pracę za nas. Konieczne jest także posiadanie butów lub klapek posadzkarskich, dzięki którym nie zniszczymy wciąż wilgotnej posadzki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą posadzkarską https://sklep.techbau.pl/

Wibratory pneumatyczne – Potrzebujesz wibratora pneumatycznego do zagęszczania betonu? Oferujemy wibratory pneumatyczne, które zapewniają skuteczne zagęszczanie betonu w różnych warunkach. Sprawdź naszą ofertę na norwit.pl i wybierz odpowiedni model dla swoich potrzeb.