Wybieramy okap kuchenny!

Ogromnym problemem, z którym niestety nie radzi sobie większość kuchni jest ciągła para unosząca się w całym pomieszczeniu. Trudno, żeby jej nie było. W końcu przy intensywnym przygotowywaniu obiadu, czy kolacji bardzo często coś gotujemy, smażymy itp.

Pary w kuchni nie da się wyeliminować całkowicie. Jest jednak urządzenie, które pomoże nam zminimalizować skutki jej występowania. Mowa oczywiście o okapie.

Aby jednak okap spełniał wszystkie swoje funkcje należy go odpowiednio podłączyć. Można to zrobić na dwa sposoby albo podłączając go bezpośrednio do kanału wentylacyjnego albo po prostu do gniazda. Działa wtedy jako pochłaniacz.

Różnica tych dwóch rozwiązań polega na ty, że przy pierwszej wersji powietrze jest usuwane na stałe na zewnątrz budynku. W przypadku pochłaniacza pora jest oczyszczana wewnątrz pochłaniacza za pomocą filtrów po czym z powrotem wraca do kuchni.

Modeli okapów mamy wiele:

 • okap kominowy-przytwierdzany do ściany
 • okap narożny
 • okap wyspowy-wolno wiszący
 • okap uchylny-zawieszany pomiędzy szafkami,

Podczas wyboru okapu trzeba pamiętać o hałasie jaki może z siebie wydawać. Są bowiem i takie, które przypominają dźwięk odkurzacza. Nowsze modele, szczególnie te sterowane pilotem są bardzo dyskretne i ciche.

Aby okap działał należycie i spełniał nasze kuchenne potrzeby należy dopasować jego moc do parametrów kuchni. Przy kuchenkach gazowych należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu jaki stanowi kratka wywiewna na ścianie. Może się bowiem zdarzyć tak, że okap pozbawi kuchenkę wentylacji grawitacyjnej.

Dobrze jeśli okap będzie także dobrze pasował do reszty mebli. Warto zatem pomyśleć o jego wyborze już podczas projektu kuchni, a nie dopiero w trakcie. Może się bowiem okazać, że nie ma na niego miejsca tuż nad kuchenką. Okapy dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Jedne można zabudować tak by nie było ich specjalnie widać inne szczególnie te o ciekawej fakturze można pozostawić odsłonięte.

Przede wszystkim liczy się to by działały dobrze, a w naszej kuchni nie pojawiała się wilgoć, czy rosa. Inne informacje na temat kuchni można znaleźć tutaj.

1 Comment on "Wybieramy okap kuchenny!"

 1. Bardzo dobrze napisane, zwłaszcza, ze wielu z nas nawet nie wie, jak ważny jest w kuchni okap!
  To podobnie jak lodówka – jak się wybierze do kitu, to potem tylko same problemy, a po co?
  Wystarczy chwila i mozna w artykule jak wyżej znaleźć odpowiednie wskazówki co do wyboru.
  Easy

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.