Wizyta u ortopedy dziecięcego – po urazie czy profilaktyka?

Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu kostno – stawowego najmłodszych pacjentów. Z pomocy specjalisty korzystają dzieci po przebytych urazach, ale także z wrodzonymi wadami narządu ruchu. Co ważne, z pomocy ortopedy dziecięcego warto skorzystać także w ramach profilaktyki.

Pomoc w przypadku urazu

Dzieci, które ciągle są w ruchu lubią wyzwania. Bieganie, skakanie, wspinanie się, jazda na rowerze, rolkach czy skoki na trampolinie – sama radość, ale też pewne ryzyko wystąpienia uszkodzeń ciała. Złamania, pęknięcia czy zwichnięcia to codzienność ortopedy dziecięcego. Jest to specjalista, który udziela dziecku pomocy tuż po urazie, a także kontroluje proces gojenia i rekonwalescencji.

Wady wrodzone układu ruchu

Ortopeda dziecięcy Łódź to także konsultacje i opieka specjalistyczna w zakresie ortopedii dla najmłodszych pacjentów, którzy wymagają konsultacji i opieki specjalistycznej, gdy występują nieprawidłowości rozwojowe w obrębie stawów, kości lub mięśni. Wśród schorzeń wymagających pomocy wymienić można w szczególności dysplazję stawu biodrowego, zniekształcenia w obrębie stóp, szpotawość goleni, krzywizny, czy wrodzone zwichnięcie stawu kolanowego. Każde z nich wymaga jak najszybszej interwencji specjalisty, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednią terapię. Im szybciej rozpocznie się proces leczenia tym większe szanse na wyleczenie i powrót do pełnej sprawności młodego pacjenta.

Kiedy jeszcze należy udać się do ortopedy?

Wśród schorzeń, z którymi należy udać się do specjalisty, wymienić można także nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania mięśni oraz stawów u najmłodszych pacjentów czy asymetria w wyglądzie kości bądź narządów ruchu. Z pomocy specjalisty warto skorzystać również wtedy, gdy u dziecka zaobserwowano płaskostopie lub skrzywienia kręgosłupa.

Do ortopedy dziecięcego powinni zgłosić się też najmłodsi pacjenci, u których zaobserwowano nieprawidłowości w rozwoju ruchowym, na dowolnym etapie rozwojowym, w odniesieniu do przyjętych norm rozwojowych dla danego wieku.

Ortopeda dziecięcy – profilaktyka

Wizyta u ortopedy dziecięcego to również istotny element profilaktyki niemowląt. Warto przywiązywać dużą wagę do pomocy specjalisty, ponieważ prawidłowy rozwój układu ruchu ma bardzo duże znaczenie dla całego życia. Dlatego konieczne jest szybkie wykrywanie i leczenie dysfunkcji i wad, aby nie rzutowały one na dalszy, prawidłowy rozwój dziecka.

W ramach diagnostyki lekarz wykonuje badanie dziecka, ocenia prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu, a także wykonuje niezbędne badania diagnostyczne.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter