Winne nie tylko hormony

ŁysienieŁysienie to nie tylko hormony i geny, to także inne odmiany, często o dość tajemniczym podłożu oraz przebiegu, o których mimo techniki ludzkość wciąż niewiele wie.

Alopecia Areata to choroba po polsku znana pod nazwą łysienie plackowate, które występuje w każdym wieku u obojga płci. Łysienie to jest częściej spotykane u kobiet, co może mieć związek z działaniem estrogenu na system immunologiczny organizmu. Cechą charakterystyczną jest to, że łysienie to występuje u 50 procent pacjentów przed 20 rokiem życia. Efektem choroby jest nagłe wypadanie włosów w postaci jednego lub kilku okrągłych ognisk, z czasem zwiększających swój obszar, co wygląda bardzo nieestetycznie. Jak zwykle przy tego typu schorzeniach trudno jest ustalić jeden konkretny powód, który powoduje to łysienie.

Aby orientacyjnie określić podłoże zachodzącego procesu można poruszać się pomiędzy kilkoma hipotetycznymi przyczynami. Do najczęstszych czynników powodujących to łysienie zalicza się stres, przewlekłe i częste infekcje dróg oddechowych oraz inne choroby jak alergia, egzema, anemia złośliwa, choroba Addisona. Czasem łysienie plackowate powoduje też długi kontakt z chemikaliami czy skłonności genetyczne.

Oprócz łysienia plackowatego możemy wyróżnić także inne jego rodzaje i odmiany takie jak: łysienie androgenowe, telogenowe i bliznowaciejące. Łysienie androgenowe w przeciwieństwie do plackowatego występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. W tym wypadku powodem wystepowania są hormony przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W przypadku problemu z którymkolwiek typem łysienia najlepie udać się do specjalisty niż próbować leczenia na własną rękę.  Tam lekarz poradzi nam co powinniśmy zrobić i wyjaśni jakie są metody leczenia dostosowane do odmiany łysienia jakie posiadamy.

Be the first to comment on "Winne nie tylko hormony"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.