Wiata rowerowa – dlaczego warto na nią postawić?

Przestrzeń miejska przeszła w ciągu ostatnich lat znaczne przeobrażenia. Zmienił się nie tylko wygląd miast, ale również sposób, w jaki mieszkający w nich ludzie korzystają z miejsc publicznych, jak się zachowują i w jaki sposób się poruszają po okolicy. Coraz bardziej popularna staje się jazda na rowerze nie tylko rekreacyjna, ale również korzystanie z tego środka transportu na co dzień – dojeżdżając do szkoły, na uczelnię, czy do pracy. Dlatego też wiaty rowerowe, jako bardzo praktyczne rozwiązanie, również znalazły swoje stałe miejsce w miejskim krajobrazie.

Wiata rowerowa – gdzie się najlepiej sprawdza?

W dzisiejszych czasach wiata rowerowa to rozwiązanie, które sprawdzi się zdecydowanie wszędzie. Wiaty takie powinny znaleźć się zarówno w obrębie osiedli mieszkaniowych, jak i na terenie zakładów pracy. Coraz częściej wiaty tego rodzaju spotyka się przed szkołami i uczelniami wyższymi. Potrzeba obecności takich wiat zauważana jest dziś również przez administrację centrów handlowych. Krótko mówiąc – wiaty na rowery sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przyjeżdża się na dłużej niż tylko chwilę i gdzie istnieje potrzeba bezpiecznego pozostawienia roweru.

Kiedy warto postawić na zakup wiaty rowerowej?

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy właściciel, czy administrator obiektu nie decyduje się na montaż wiaty rowerowej ze względu na brak zainteresowania potencjalnych użytkowników. Czy tak jednak faktycznie jest? Wydaje się, że w zakładach pracy i innych miejscach obserwować można raczej odwrotny proces. Pracownicy, czy klienci nie przyjeżdżają rowerami, ponieważ nie mają gdzie ich w bezpieczny sposób pozostawić na dłużej. Dlatego też pracodawcy i zarządcy budynków użyteczności publicznej, którym zależy na promowaniu proekologicznych zachowań, powinni wykazać się w tej dziedzinie inicjatywą i zapewnić obecność odpowiednio przygotowanych wiat rowerowych.

Czym powinna charakteryzować się wiata rowerowa?

Przede wszystkim wiata rowerowa (zgodnie ze swoim podstawowym zadaniem) powinna dawać użytkownikom możliwość bezpiecznego pozostawienia rowerów na dłuższy czas. Chronić musi skutecznie nie tylko przed ewentualną kradzieżą, ale również przed warunkami atmosferycznymi, a zwłaszcza opadami deszczu i śniegu. Obecnie praktycznie każdy producent wiat rowerowych ma w swoim asortymencie wiaty różnego rodzaju, dostosowane do potrzeb zróżnicowanych odbiorców. Dzięki temu istnieje możliwość dobrania wiaty do potrzeb każdego miejsca – niezależnie od liczby korzystających z niej użytkowników.