W jaki sposób działają serwery www?

W zasadzie każdy kiedykolwiek słyszał o serwerach www, czy też czymś takim jak hosting. Tanio można umieścić swoją stronę internetową w sieci i tym samym pokazać siebie lub swoją firmę innym. Jest to bardzo dobra wiadomość, bowiem jeszcze kilka lat temu nie było takich dużych możliwości, a hosting najczęściej wymagał dużych nakładów finansowych. Teraz wszystko się zmieniło, ale czy ktoś zastanawiał się nad dokładnym działaniem serwera www?

W zasadzie każdego dnia surfujesz po internecie, odwiedzasz kolejne strony, czy pobierasz pliki. Te wszystkie dane znajdują się na specjalistycznych serwerach, które umożliwiają użytkownikom szybko dostęp do nich. Można powiedzieć, że serwer to nic innego jak komputer, który jest zawsze włączony oraz podłączony do bardzo szybkiego internetu. Dodatkowo posiada niezbędne oprogramowanie do wykonywania powierzonych mu zadań. Każdy serwer posiada przeważnie własny adres IP oraz domenę. Czyli jeśli wprowadzisz w przeglądarkę www.microsoft.com, to tym samym wysyłasz zapytanie do serwera, na którym jest umieszczona właśnie ta strona.

Jakie zastosowanie?

Serwery poniekąd udostępniają nam odpowiednią przestrzeń dyskową, jak również odpowiednią przepustowość danych. Dzięki nim można tworzyć strony internetowe, bowiem bez umieszczenia na serwerze nikt by się o nich nie dowiedział.

Oczywiście należy podkreślić, że serwer zawsze musi działać prawidłowo, aby użytkownicy mogli mieć stały dostęp do zasobów, które skrywa. Warto wiedzieć, że każdy serwer może służyć jakiemuś innemu zadaniu. Czyli jeden będzie obsługiwał pocztę email, inny aplikacje www, a jeszcze inny standardowe strony.

Jak więc widzisz, te urządzenia odpowiadają za wszystko, co możesz wyszukiwać w tej chwili w internecie. Warto wiedzieć jak działają i dlaczego są takie ważne. Ogromną rolę odgrywa również właściwe zarządzanie serwerami, bowiem to także będzie miało niemały wpływ na to, aby wszystko działało w należyty sposób. Często firmy zaniedbują ten aspekty i w związku z tym niestety potem mają niemałe problemy ze swoimi danymi, jak również innych użytkowników, o ile mówimy tutaj o firmach hostingowych.

Be the first to comment on "W jaki sposób działają serwery www?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.