Z pewnością niejednokrotnie zetknąłeś się z przypadkiem, w którym deweloper zbankrutował, a całe pieniądze, które wpłacili klienci przepadły, ponieważ zostały wykorzystane na spłatę długów. Nic dziwnego, że wobec takich doniesień ludzie coraz ostrożniej podchodzili do ofert deweloperów, którzy proponowali im kupno mieszkania. Ustawa deweloperska, która została wprowadzona pod koniec kwietnia bieżącego roku.
Jednym z najważniejszych ustaleń ustawy jest wprowadzenie obowiązkowych kont powierniczych. Deweloperzy mieliby na nich deponować pieniądze otrzymane od klientów po to, by były one bezpieczne. W razie bankructwa dewelopera pieniądze nie przepadałyby, ale w pierwszej kolejności byłyby wypłacane właśnie klientom, którzy je zainwestowali.
Pieniądze miałyby być przekazywane deweloperowi w momencie przepisania własności na klienta. To sposób na uchronienie klientów przez oszustami, którzy zbierali wpłaty za mieszkania, a następnie znikali.
Deweloperzy mogą pozyskiwać pieniądze z konta również w inny sposób. Po zrealizowaniu konkretnego etapu inwestycji i zaakceptowaniu go przez bank, deweloper otrzymywałby transzę z przeznaczeniem na realizację kolejnego etapu budowy.
Należy jednak zaznaczyć, że nowa ustawa ma też pewne bardzo poważne mankamenty. Wśród nich wymienia się przede wszystkim fakt, iż obowiązek prowadzenia kont powierniczych dotyczy wyłącznie tych deweloperów, którzy nie ogłaszali chęci sprzedaży mieszkań przed wejściem w życie ustawy. Oznacza to, że jedno krótkie ogłoszenie w gazecie może sprawić, że deweloper, który rozpoczął budowę zaledwie przed kilkoma miesiącami, a ukończy ją za kilka lat nie będzie musiał prowadzić takiego konta. kstów – do 6 dni