Ubezpieczenie mieszkaniowe – o czym pamiętać?

Na dom czy mieszkanie zwykle pracujemy latami, ale czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by dorobek całego naszego życia przepadł. Dlatego jeśli jeszcze nie pomyśleliśmy o właściwym ubezpieczeniu mieszkaniowym, to najwyższy czas to zrobić.

Decydując się na ubezpieczenie domu musimy wiedzieć, o jaki dokładnie zakres ochrony nam chodzi. Kolejnym krokiem jest określenie sumy ubezpieczeniowej, czyli kwoty (uzależnionej od wartości naszego mienia), na którą chcemy ubezpieczyć dom i znajdujące się w nim rzeczy.

Wybierając ubezpieczenie mieszkaniowe nie należy się kierować jedynie niską ceną. Nie korzystamy przecież w tym przypadku z promocji w hipermarkecie, lecz zabezpieczamy nasze cenne mienie. Porównajmy dobrze wszystkie oferty i sprawdźmy, czy towarzystwo ubezpieczeniowe, na które się zdecydowaliśmy jest sprawdzone oraz godne zaufania.

Na wypadek różnego rodzaju niespodziewanych sytuacji, dobrze jest posiadać ubezpieczenie assistance (pokrywa ono koszty np. pracy ślusarza, gdy zatrzaśniemy drzwi). Można również zabezpieczyć nieruchomość przed roszczeniami osób trzecich, nabywając ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (sprawdź np. ofertę Liberty Direct).  Jak widać OC nie powinno nam się kojarzyć wyłącznie z ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Często w pakiecie ubezpieczeniowym otrzymujemy razem polisę OC i assistance, ale pamiętajmy, iż nie każdy ubezpieczyciel doda OC do wykupionego przez nas pakietu – niekiedy trzeba więc wykupić ją oddzielnie.

Jeżeli ubezpieczamy nieruchomość po raz kolejny, to nie możemy zapomnieć o rzeczach, w których posiadanie weszliśmy od czasu zakupu ostatniej polisy. W razie jakichkolwiek kłopotów z wyceną majątku którym dysponujemy, zawsze możemy poprosić o fachową pomoc.

Przy wykupywaniu ubezpieczenia pamiętajmy, że ubezpieczyciel nie odpowiada za ewentualne szkody, których wartość nie przekracza określonego w umowie minimum. Uważnie przeczytajmy umowę, bo może się później okazać, że wybraliśmy pozornie tanią ofertę, która tak naprawdę wiąże się z dodatkowymi kosztami.

1 Comment on "Ubezpieczenie mieszkaniowe – o czym pamiętać?"

  1. oczywiście, nawet sobie nie wyobrażam, że można by NIE ubezpieczyć domu.
    To w końcu dobytek życia

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.