Twierdza Świnoujście.

Jednym z częściej odwiedzanych miejsc w Świnoujściu jest zespół fortów twierdzy Świnoujście. Żeby obejrzeć dokładnie całą twierdzę warto zawczasu zarezerwować apartamenty w świnoujściu i zostać na kilka dni w tej okolicy.  Najtańsze noclegi Świnoujście można znaleźć na kwaterach prywatnych i w pensjonatach, ale wiele osób decyduje się na wynajęcie apartamentów nad morzem. Twierdza Świnoujście niegdyś składała się z czterech fortów wybudowanych w przedziale lat 1848 do 1900, jednakże obecnie nie istnieje już Fort I w Warszawie, który został zniszczony w latach 70 ? tych XX wieku.

Jednym z ciekawszych obiektów jest Fort Zachodni, który został wzniesiony w latach 1856 ? 1861 od strony zachodniej.

Fort ten miał bronić dostępu do portu przed nieprzyjacielskimi okrętami i innymi jednostkami pływającymi. W Forcie Zachodnim warto zobaczyć przede wszystkim bramę obronną, do której niegdyś prowadziła grobla, a w której bramach do dziś pozostały otwory strzelnicze dla broni ręcznej. Na uwagę zasługuje też kwadratowa reduta, czyli najstarsza część fortu, która pełni dziś funkcję Muzeum Historii Twierdzy.

Ciekawym miejscem jest też podziemny korytarz komunikacyjny, w którym można znaleźć także komory amunicyjne i pomieszczenia magazynowe. Interesujące mogą też być remizy artyleryjskie z XIX wieku oraz betonowy schron ?Henningsen? , który był siedzibą sztabu dowodzenia. Fort ten to nie lada gratka dla miłośników wszelkiego rodzaju twierdz, kryjących w sobie zagadki oraz dla historyków, którzy lubią naocznie przyjrzeć się historii.