Trądzik hormonalny a kosmetyczny. Jakie są różnice?

Trądzik to uciążliwa choroba skóry, która jest także powodem wielu kompleksów. Występuje zarówno u nastolatków, jak i osób dorosłych. Ważne jest, aby podjąć z tym defektem skóry walkę. Współpraca z dermatologiem oraz kosmetologiem jest niezbędna zarówno w przypadku trądziku hormonalnego, jak i kosmetycznego.

Czym wyróżnia się trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny pojawia się na skórze w postaci dużych bolesnych grudek na czole, nosie, brodzie, linii żuchwy. Występuje także na szyi oraz plecach. Dodatkowym objawem jest przetłuszczanie i błyszczenie się cery. Zmiany skórne nie zmieniają się jednak w stan zapalny, ale strefa T jest zwykle mocno zaczerwieniona.

Istotne jest, aby leczenie trądziku hormonalnego zawsze odbywało się przy zastosowaniu indywidualnie dobranych metod oraz preparatów. Należy udać się na konsultację do dermatologia, kosmetologa, a także wykonać szereg badań. Trzeba przygotować się na leczenie trwające nawet kilka miesięcy, na pewno nie będzie przyjemne. Konieczne będzie na pewno przyjmowanie leków oraz wprowadzenie zmian w pielęgnacji twarzy.

Leczenie trądziku hormonalnego w większości przypadków musi odbywać się z pomocą antybiotyków oraz retinoidów.

Czym wyróżnia się trądzik kosmetyczny?

Trądzik kosmetyczny może wystąpić, gdy stosujesz nieodpowiednio dobrane preparaty do pielęgnacji zawierające pochodne ropy naftowej oraz oleje roślinne. Najczęściej występuje u kobiet, które są poddawane częstym stylizacjom przy wykorzystaniu przeróżnych kosmetyków. Z powodu trądziku kosmetycznego cierpią więc przede wszystkim modelki i aktorki. Ich skóra niestety ma kontakt z wieloma kosmetykami różnego pochodzenia.

Skóra, na której pojawia się trądzik kosmetyczny jest pokryta zaskórnikami, wypryskami oraz grudkami. Bardzo często występuje także ropna wydzielina. Istotne jest, aby bardzo szybko odnaleźć przyczynę problemu, czyli składnik, który nas uczula. Najtrudniejsze zadanie mają osoby, które na co dzień stosują wiele preparatów kosmetycznych.

Jeżeli zmiany pojawiają się na czole, policzkach oraz brodzie, zmienić należy kosmetyki do makijażu oraz kremy. Jeżeli trądzik występuje w okolicach oczu, rzecz jasna musisz zmienić krem lub korektor pod oczy.

Kondycję swojej skóry możesz poprawić poprzez właściwe oczyszczanie twarzy. Oczywiście nie rozwiąże to problemu, jeżeli nie wyeliminujesz szkodliwego kosmetyku, ale przynajmniej poprawisz stan skóry i pozbędziesz się z niej toksyn wywołujących wstydliwy problem.

Walka z trądzikiem nigdy nie jest prosta

Niezależnie od tego, czy masz problem z trądzikiem hormonalnym czy kosmetycznym, musisz przygotować się na długotrwałą batalię. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery, oczyszczanie twarzy dobrze dobranymi preparatami, jak i umawianie się na dopasowane do dolegliwości zabiegi w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Kosmetolog może przeprowadzić serię zabiegów, dzięki którym Twoja skóra zyska dawny blask i znów będzie w dobrej kondycji.