Taniec wspólczesny a taniec nowoczesny

taniec towarzyski we wrocławiuCzym różnią się od siebie taniec współczesny i taniec nowoczesny?
Poprawnym wydaje się być stwierdzenie, że nowoczesny to taniec bardziej użytkowy, widowiskowy, a współczesny to przede wszystkim taniec na scenę, do przekazywania konkretnych uczuć, stanów, emocji, itp. To również pewien rodzaj współczesnej alternatywy baletu, gdzie nie chodzi jak w klasyce o piękne pozy, harmonię, proste linie, tylko o sam czysty ruch, dynamikę, płynność.
Natomiast taniec nowoczesny to przede wszystkim show-wszyscy ruszają się równo, wykonują podobne ruchy, odziani w podobne stroje. To właśnie ten typ tańca najczęściej widzimy na teledyskach.
Taniec nowoczesny może się podobać ze względu na silne wrażenie, jakie robią akrobacje świetnie wygimnastykowanych tancerzy. Ogląda się to bardzo dobrze, warto jednak dbać o to, by nie wywołać w samym sobie przesytu.

Taniec współczesny z definicji dopuszcza ekumenizm, czerpie pełnymi garściami z jogi, wschodnich sztuk walki, czy innych tradycji wywodzących się z tej części świata. Oczywiście wcale nie jest powiedziane, że koniecznie należy wykorzystywać te inspiracje i że jest to jakaś stała definicja, właściwa droga.
Niektórzy znawcy tematu uważają, że taniec współczesny to forma swobodniejszego baletu- bez puent, z elementami teatru, akrobatyki. Taniec współczesny to spektakle.
Dziś każdy z nas może spróbować swoich sił w tych dziedzinach.
Balet Wrocław polubiły się bardzo szybko.

Be the first to comment on "Taniec wspólczesny a taniec nowoczesny"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.