Taniec w epoce paleolitu

TANIEC TOWARZYSKI WE WROCŁAWIU

Taniec Towarzyski we Wrocławiu

Początki tańca nie od dziś są przedmiotem zainteresowania etnografów, archeologów i historyków. Wielu z nich zgadza się z tezą, że jego istnienie jest tak stare jak dzieje gatunku ludzkiego. Od zawsze był on ściśle związany z wierzeniami, rytuałami i obrzędami wspólnot pierwotnych. Budował i umacniał poczucie więzi plemiennej w obliczu istotnych dla szczepu wydarzeń. Był obecny również w codziennym życiu człowieka, towarzyszył narodzinom nowych członków wspólnoty, ich chorobom i śmierci.

Przejście od zbieractwa i łowiectwa do kultury agrarnej

Uważa się że rozrywkowa rola tańca zaczęła dominować nad jego mistycznym aspektem wraz z przejściem od łowiectwa i zbieractwa do osiadłego trybu życia. To wówczas taniec przestał być domeną szamana, najważniejszej obok wodza postaci. Był on zdolny do wejścia się w trans, by zjednać u bogów łaski dla przedsięwzięć podejmowanych przez całą gromadę. Zamiast tego taniec stopniowo stał się sposobem na wyrażanie radości czy wdzięczności przez szeregowego członka wspólnoty.
Nieco później pojawili się zawodowi tancerze, długo i starannie przygotowujący się do pełnienia swojej roli. Ich zadaniem, podobnie jak niegdyś szamana, było wejście w stan mistycznej ekstazy i zjednoczenie duchowe z wyższymi bytami. W niektórych kulturach zwyczaje te zachowały się do dziś. Przykładem może być tu Theyyam, taniec rytualny rodem z Południowych Indii. Wykonują go młodzieńcy już od najmłodszych lat przyuczani do tej roli. W 2009 roku grupa tancerzy z Kerali gościła na wrocławskim Brave Festiwalu. Ponad dwugodzinne przedstawienie robi wielkie wrażenie. Intensywność ruchów, zaangażowanie, pasja i poczucie obcowania z czymś trudnym do wyrażenia- słowa najlepiej oddające to, z czym mamy do czynienia.

Nie dzieje się to bez przyczyny. Pląsy na parkiecie są świetnym sposobem na utrzymanie ciała i ducha w dobrej kondycji. W ten sposób możemy rozładować wewnętrzne napięcia, zrzucić zbędne kilogramy a także poznać interesujących ludzi, podzielających naszą pasję.

Be the first to comment on "Taniec w epoce paleolitu"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.