Sytuacja na rynku nieruchomości ? mieszkania

W latach 2004 – 2008 na naszym rynku mieszkaniowym panował ożywiony ruch, znakomicie sprzedawały się mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, oferowane przez deweloperów, jak i te na rynku wtórnym ? ceny mieszkań stopniowo rosły, deweloperzy rozpoczynali kolejne inwestycje.

Jednak w raz z kryzysem finansowym, który rozpoczął się w II połowie 2008 roku, nastąpiło spowolnienie ruchu na rynku mieszkaniowym, z roku na rok rosła górka na rynku mieszkaniowym, a ceny stopniowo szły w dół, co było zauważalne zwłaszcza na rynku wtórnym.

Taka sytuacja utrzymuje się do chwili obecnej, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wygasa powoli program Rodzina na swoim, obowiązujący już tylko do końca bieżącego roku.

Przy tak dużym nagromadzeniu obecnie mieszkań oferowanych do sprzedaży, porady prawne nieruchomości dla potencjalnych nabywców są zawsze wskazane, nawet w celu ustalenia, jaka jest sytuacja prawna oferowanych nieruchomości, czy dana nieruchomość nie posiada zadłużenia lub wpisu w hipotece, który będzie mógł wstrzymać albo uniemożliwić ewentualną jej sprzedaż.

Obecnie największym problemem dla osób, które chciałyby nabyć mieszkanie, a muszą posiłkować się kredytem hipotecznym, jest uzyskanie takiego kredytu, bowiem Komisja Nadzoru Finansowego poprzez kolejne wydawane rekomendacje skutecznie utrudniła dostęp do finansowania kredytem dla wielu rodzin, podwyższając znacznie kryteria dochodowe i nie tylko.

Na pewno dla osób, które pragną sprzedać swoje mieszkanie na rynku wtórnym, a myślą o podjęciu w tym zakresie współpracy z agencja nieruchomości, porady prawne nieruchomości będą jak najbardziej wskazane, chociażby w celu przeanalizowania wzoru umowy, jaka będzie zawarta z daną agencją nieruchomości, a więc wyjaśnienie wszelkich kwestii prawnych zawartych w takiej umowie, jak na przykład ewentualne konsekwencje jej zerwania czy też niedotrzymania warunków umowy przez pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Jeszcze tak do końca nie jest wiadomo, od kiedy wejdzie w życie program rządowy, o wstępnej nazwie MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych, który ma zastąpić Rodzinę na swoim ? wstępnie mówi się o II półroczu roku 2013. Jedno jest pewne, że program obejmie kupno mieszkania tylko na rynku pierwotnym, a więc od dewelopera, nie można będzie natomiast kupić w ramach programu domu, nawet w sytuacji, kiedy oferowany jest do sprzedaży przez dewelopera.

Be the first to comment on "Sytuacja na rynku nieruchomości ? mieszkania"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.