Świątynia Hatszepsut

Znajdująca się w Deir el-Bahari Świątynia Hatszepsut to jeden z egipskich obiektów, jakie znajdują się na liście dziedzictwa światowego UNESCO – podobnie jak między innymi Luksor oraz Karnak. Takich miejsc jest w Egipcie sporo. O powyżej wspomnianej świątyni bardzo głośno było przed dwunastoma laty, kiedy doszło tutaj do prawdziwej tragedii. Muzułmańskie bojówki cieszące się poparciem Osamy bin Ladena otworzyły do ludzi ogień. Śmierć poniosły wówczas sześćdziesiąt dwie osoby, z których czwórka była egipskimi obywatelami, natomiast pozostali ? zagranicznymi turystami.

Po tym wydarzeniu Świątynia Hatszepsut była przez jakiś czas zamknięta dla zwiedzających. Budowla ta wzniesiona została w piętnastym stuleciu przed naszą erą. Znana jest także jako Świątynia Milionów Lat.

Zdecydowana jej większość wykuta została w skałach. Jej rekonstrukcję rozpoczęto przed czterdziestoma ośmioma laty, a zakończono przed siedmioma. W początkowym etapie przewodził tym pracom nasz rodak profesor Kazimierz Michałowski.  Świątynia jest każdego roku oglądana przez co najmniej kilka milionów ludzi i stanowi dla nich nie lada atrakcję. Nie da się ukryć, że Egipt posiada wiele tak bardzo ciekawych miejsce, a ich zobaczenie polecane jest każdemu turyści. Świątynia to tylko jedna z wielu tym podobnych atrakcji.

Be the first to comment on "Świątynia Hatszepsut"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.