Studia na pewno wydają ci się teraz jeszcze czymś odległym, ale czas o nich myśleć już teraz. Nie są takie straszne, jak się wydaje! To wyjątkowy czas, podczas którego można naprawdę wydorośleć, poznać wspaniałych ludzi i przede wszystkim dużo się nauczyć. Postaraj się wykorzystać go dobrze! Jak się przygotować do studiowania?
Poznaj swoją uczelnię
Warto zapoznać się z wybranym miejscem lub miejscami podczas dni otwartych (terminarz dni otwartych można sprawdzić klikając na uczelnie.pl/dni-otwarte) . Spotkasz tam tych, którzy rzeczywiście tworzą to miejsce, czyli pracowników naukowych i studentów. Posłuchasz wykładów i prezentacji dotyczących prowadzonych przez uczelnie kierunków studiów oraz zadać pytania o najważniejsze dla Ciebie sprawy. Poznasz informacje z pierwszej ręki – od studentów, którzy już tu są, na twojej wymarzonej uczelni i kierunku. Musisz wiedzieć przecież, jaka jest jego specyfika, gdyż spędzisz tu kolejne pięć lat! Rozmawiaj także z wykładowcami, na pewno będą oni otwarci na nowych kandydatów. Niektórzy z nich to prawdziwe legendy swoich uczelni, możesz teraz nie być tego świadomy, ale później się przekonasz!
Przede wszystkim ludzie
Gdy już rozpoczniesz nowe studia, pamiętaj, że są one czasem na poznawanie nowych ludzi. W przeciwieństwie do liceum znajdą się tu osoby o bardzo bliskich tobie zainteresowaniach, to przecież ten sam kierunek. Pamiętaj też, chociaż większości z nas nie trzeba tego przypominać, studia to nie tylko nauka, ale i wspólna zabawa. Tak można się lepiej poznać i być może znaleźć przyjaciół na całe życie. Postaraj się zaznajomić z tyloma osobami, ile to możliwe, by budować własną sieć kontaktów. Potrafi ona bardzo pomóc podczas nauki! Mając znajomych z różnych grup i roczników, można czerpać od nich informacje o wykładowcach, egzaminach czy kolokwiach. Takie informacje można uzyskać także na http://www.uczelnie.pl/opinie-o-uczelniach , gdzie studenci dzielą się opiniami na temat swoich studiów, uczelni, wykładowców.
W stworzeniu sieci kontaktów bardzo pomocne jest zapisanie się do organizacji studenckiej. Są nimi np. uczelniane Biura Karier. Bądź też zaangażowany w studenckie inicjatywy wydziału a przede wszystkim chodź na wykłady – to nie tylko miejsce do zdobycia wiedzy, ale i kontaktów! Bez ludzi, studentów i wykładowców, nie ma studiowania. Gdyby tak było, wystarczyłyby nam książki.
Nowy Ty
Studia to będzie dla Ciebie świeży start. Wyjazd do innego miasta, świeże znajomości… można zacząć od nowa! Możesz odrzucić wcześniejsze wyobrażenia na swój temat, gdyż nikt nie będzie cię z nimi kojarzył. To czas na budowanie nowego „ja”, tego już dorosłego, nie szkolnego.
Nauczysz się także… jak się wyżywić. Jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś, poznasz, czym jest kuchnia. Prawdopodobnie na początku będziesz jadł głównie gotowe posiłki i zawartość słoików przywiezionych z domu, ale z czasem to się zmieni. Jeśli już teraz nauczysz się podstaw gotowania, będzie ci znacznie łatwiej dojść do etapu bez przypalonych, skąpanych w tłuszczu i soli posiłków.
Pamiętaj o Facebooku
Żyjemy w czasach mediów społecznościowych i możesz ten fakt doskonale wykorzystać. Nawet jeśli uważasz, że wolisz spotykać się z ludźmi na żywo, to pamiętaj, że Facebook na studiach to przede wszystkim doskonałe źródło wiedzy. Można tam znaleźć mnóstwo istotnych informacji na temat terminów rejestracji, poprzednich egzaminów, wydarzeń uczelni, rekrutacji czy imprez.
Na koniec pamiętaj, że sesja nie jest taka straszna, jak się wydaje. Nie jest prawdą, że jest gorsza od matury. Może być nawet dobrym doświadczeniem, jeśli potraktujesz ją jako pozytywne wyzwanie. Tak naprawdę studia w ogóle nie są takie straszne!
Be the first to comment on "Studia – zanim zaczniesz"