Król Edyp jest lekturą obowiązkową w pierwszej klasie szkoły średniej niezależnie od tego czy uczymy się na poziomie podstawowym czy rozszerzonym. Edyp jest królem Teb. Poznajemy go w momencie gdy na miasto spada plaga chorób. Lud gromadzi się przed zamkiem króla, który posłał Kreona do wyroczni delfickiej, aby poznał przyczynę takiego gniewu bogów.
Gdy Kreon wraca do Teb okazuje się, że na kraj spadają takie nieszczęścia ponieważ nie została pomszczona śmierć króla Lajosa, który został zabity potajemnie przez mordercę mieszkającego w Tebach i nieosądzonego.
Edyp dowiaduje się, że to on jest winny śmierci poprzedniego władcy. Tyrezjasz wyjawił mu, że Edyp zabił swojego ojca i poślubił własną matkę. Król nie chce w to wierzyć. W tym czasie dowiaduje się o śmierci jego ojca ? władcy Koryntu. Chwilowy spokój króla przerywa jednak wiadomość, że nie są to biologiczni rodzice Edypa.
Stary sługa Lajosa wyjaśnia mu, że wiele lat temu król rozkazał mu zabić dziecko Jokasty (obecnej żony Edypa), jednak on nie miał serca tego dokonać. Oddał malca w ręce pasterza w Koryncie.
I tu wszystko staje się jasne – Edyp rozwiązał zagadkę Sfinksa, zabił swojego ojca, a w nagrodę za wyzwolenie kraju od cierpienia ze strony potwora dostał rękę wdowy – Jokasty, czyli własnej matki.
Jokasta pod wpływem tragicznych wieści wiesza się na własnej chustce, natomiast Edyp wyłupia sobie oczy i prosi Kreona – czyli następce tronu o wygnanie go z kraju.