Spływy kajakowe zimą

Wielu czytelników, do tego momentu, mogło sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że spływy kajakowe zimową porą, są w ogóle możliwe. Owszem, kajakiem da się pływać również w zimie, ale jak łatwo się domyśleć nie jest to łatwa sprawa i przeznaczona dla wprawionych kajakarzy.

Ciekawostką może okazać się fakt, że pierwotnie, sama idea kajaku była związana z zimą. Kajak wymyślili zamieszkujący mroźną Grenlandię Eskimosi, którzy korzystali z tego rodzaju środku transportu, aby móc zapolować na foki, morsy i inną zwierzynę łowną poruszającą się w wodzie. W strefie klimatu umiarkowanego, kajaki były używanie głównie jako forma sportu i rekreacji, uprawiana głównie latem.

Pomimo tego, że pływanie zimą nie należy do najłatwiejszych, to można pływać kajakiem po każdym niezamarzniętym akwenie wodnym. Oczywiście nie mamy co liczyć na to, że na przykład będzie czynna wypożyczalnia kajaków Krutynia, położona na rzece Krutynia, bowiem takie wypożyczalnie pełnią charakter turystyczny, także funkcjonują tylko w sezonie turystycznym. Decydując się na spływ kajakowy zimą, musimy się nastawić na to, że sprzęt potrzebny do rozpoczęcia takiej wyprawy będzie zmuszeni zapewnić sobie sami.

Przy obecnych, srogich zimach, trudno sobie wyobrazić niezamarznięte akweny wodne, aczkolwiek można takowe istnieją. Na pewno będą to rzeki, zwłaszcza te o silnym nurcie, który pozwala na utrzymanie płynnego stanu skupienia wody. Przykładem takiej rzeki może być Brna, która zresztą słynie z organizacji zimowych spływów kajakowych.

Jak powszechnie wiadomo, największym problemem uczestników zimowych spływów kajakowych jest kąpiel w lodowatej wodzie. Pomijając ten fakt, wyprawa może być bardzo ciekawa i miła. Jak zminimalizować szansę bezpośredniego zetknięcia się z lodowatą wodą?

Przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie ubranie. Musi być ciepłe, aczkolwiek nie ograniczające ruchów kajakarza. Dzisiaj dostępne są specjalne ubrania z Gore-Texu, czyli ciepłego, lecz cienkiego materiału. Najważniejszy element ubioru kajakarza to oczywiście buty, powinny być wysokie, wygodne i ciepłe. Wybierając się na zimowy spływ kajakowy nie możemy zapomnieć o zapasowym komplecie ubrań.

Be the first to comment on "Spływy kajakowe zimą"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.