Solaris inwestuje w autobusy elektryczne

Firma Solaris zajmująca się produkcją autobusów należy do najbardziej znanych i cenionych firm motoryzacyjnych w naszym kraju. Jej pojazdy można spotkać na ulicach większości polskich miast. Solaris nie zamierza jednak spocząć na laurach. W najbliższym czasie chce inwestować w autobusy elektryczne, wierząc, że to właśnie one będą przyszłością polskiego transportu publicznego.

To dość odważne plany, ponieważ obecnie zapotrzebowanie na autobusy zasilane prądem elektrycznym nie przekracza kilkunastu sztuk rocznie. Korzysta z nich bowiem zaledwie kilka polskich miast. Podpoznańska firma spodziewa się jednak, że w najbliższym czasie się to zmieni i już teraz chce odpowiednio przetransformować profil swojej produkcji.

Początkowo cena elektrycznych pojazdów nie będzie prawdopodobnie zbyt zachęcająca, ale to standard w przypadku wszystkich nowych technologii. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na autobusy elektryczne będzie malał koszt ich produkcji, a tym samym cena produktu finalnego.

Pomocne może okazać się tu również wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Dotacje mają być bowiem przeznaczane na zakup autobusów elektrycznych lub hybrydowych.

Co więcej, firma Solaris zapewnia, że kupno autobusu elektrycznego to bardzo opłacalna inwestycja. Wprawdzie jednorazowo trzeba wyłożyć większą kwotę, jednak oszczędności wynikające z niższych kosztów zasilania autobusów elektrycznych względem tradycyjnych szybko dadzą o sobie znać. Można się więc spodziewać, że inwestycja szybko się zwróci.

Mimo tego wiele miast pochodzi ostrożnie do pomysłu zakupu elektrycznych autobusów. Większość z nich jak na razie zdecydowała się jedynie na testy, po których podejmie decyzję o ewentualnej dalszej współpracy.

 

Be the first to comment on "Solaris inwestuje w autobusy elektryczne"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.