Schody zewnętrzne z granitu. Inwestycja warta uwagi

Projekt domu i jego otoczenia wymaga dużych nakładów czasu, pracy i oczywiście finansów. Każdy szczegół musi być dobrze przemyślany, a materiały powinny być dobrane do siebie jak najlepiej, by spełniły nasze oczekiwania. Kiedyś bardziej przywiązywano wagę do wystroju wnętrz i porządnego wykończenia wewnątrz domu, jednak jeśli chodzi o taras i architekturę w ogrodzie, to schodziły one na dalszy plan. Obecnie sprawy wyglądają inaczej – strefa przydomowa jest równie ważna co wnętrze domu. Poszukujemy naprawdę solidnych materiałów wykończeniowych, takich, które przetrwają lata. Co w takim razie wybrać, gdy nadejdzie moment na prace przy schodach zewnętrznych?

Schody zewnętrzne ? bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując architekturę zewnętrzną wokół domu, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim panujące warunki na dworze. Każdy z pewnością wie i spodziewa się, że nietrudno o niebezpieczne sytuacje na mokrej posadzce przed domem, upadek z oblodzonych schodów i wiele innych zdarzeń, których wszyscy woleliby uniknąć. Schody zewnętrzne muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Co to oznacza w praktyce? Surowiec, którym zostaną pokryte stopnie i posadzka na tarasie czy ganku, musi spełniać kilka bardzo ważnych kryteriów. Jednymi z najważniejszych parametrów, jakimi materiał na schody powinien się odznaczać to antypoślizgowość. Mróz i woda nie będą stanowić zagrożenia przy użyciu antypoślizgowego materiału.

Najlepszym materiałem na schody zewnętrze jest granit

Schody granitowe to bez wątpienia najlepszy wybór. Granit jako kamień naturalny jest niesamowicie wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, nadaje się zarówno wewnątrz, jaki na zewnątrz, jest łatwy w utrzymaniu czystości, ma ponadczasowy wygląd. Trwałość tego surowca naturalnego jest zaskakująca. Można pokusić się o stwierdzenie, że granit jest niemalże niezniszczalny. Pokrycie nim schodów zewnętrznych to bardzo dobra decyzja i inwestycja na długie lata- będą się nim cieszyć nawet następne pokolenia. Schody z granitu są świetne w użytkowaniu – niestraszne im ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim wilgoć czy mróz. Schody granitowe czasem wymagają zaimpregnowania, co pozwoli wydłużyć ich trwałość i niezmieniony wygląd.

Dlaczego schody granitowe są lepszym rozwiązaniem od schodów drewnianych?

Schody zewnętrzne z kamienia znajdują się na coraz większej liczbie posesji prywatnych, bardzo często spotykamy je również w strefach pożytku publicznego. Dlaczego są używane w tak bardzo eksploatowanych miejscach? Wzmożony ruch im nie zaszkodzi, gdyż kamień to najlepszy i najwytrzymalszy materiał naturalny, który bez wahania można stosować tam, gdzie inne surowce nie dadzą sobie rady. Jego niska ścieralność pozwala na zachowanie dobrego wyglądu przez długi czas i przyczynia się do nienaruszenia wewnętrznej struktury schodów. Mróz, wilgoć czy wysokie temperatury nie powodują pękania płyt i stopnic granitowych ani, co gorsza, ich odpadania. Stosując schody drewniane lub z kruchej ceramiki, musimy być przygotowani na częste uszkodzenia mechaniczne, trudniejszą pielęgnację czy bardziej kosztowne utrzymanie ich wyglądu i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Od czego zależy cena schodów granitowych? Czy to się opłaca?

Cena schodów z kamienia naturalnego nie jest niska. Dlaczego? Wpływa na to wiele czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście sam koszt materiału – rodzaj kamienia wybranego na pokrycie schodów zewnętrznych. Do wyboru mamy granit, marmur, piaskowiec i wiele innych. Jednak najczęściej wybieranym materiałem na rynku jest granit. Drugim czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę, to ilość potrzebnego materiału oraz sposób jego obróbki – do wyboru mamy płyty granitowe polerowane, szczotkowane, płomieniowane. Kolejny ważny czynnik mający wpływ na cenę to montaż. Zazwyczaj, aby ustalić ostateczną cenę wykonania schodów z kamienia, należy udać się do kamieniarza, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz ustali cenę wykonania projektu schodów kamiennych.

Schody granitowe może i nie należą do najtańszych, ale z pewnością są warte zainwestowanych pieniędzy. Posłużą kilku pokoleniom, pozwalając cieszyć się pięknym ponadczasowym wyglądem i niesamowitą odpornością na wszelkie uszkodzenia. Co więcej, schody granitowe to ukłon ku naturze, o którą musimy dbać.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/