Odblaski są nie tylko ciekawym urozmaiceniem ubioru, ale przede wszystkim elementem, który wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wielokrotnie zwiększają widoczność osoby je noszącej, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Odblaski dają innym uczestnikom ruchu drogowego, głównie kierowcom pojazdów mechanicznych, szansę na to, by w porę zareagować. Tym samym umożliwiają uniknięcie tragicznej w skutkach sytuacji. Jednym z elementów odblaskowych, w które musi być wyposażony każdy rowerzysta są samozaciskowe opaski odblaskowe. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Sprawdźmy.
Odblaski – dlaczego takie ważne?
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 30 sierpnia 2013 roku nałożyła obowiązek posiadania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych niezależnie od wieku, którzy poruszają się drogą po zmroku poza terenem zabudowanym. Wprawdzie nie zostały ustalone kary za nieprzestrzeganie tego przepisu, ale zgodnie z artykułem 79 kodeksu wykroczeń, za złamanie przepisów drogowych grozi kara grzywny sięgająca nawet trzech tysięcy złotych. Pieszy czy rowerzysta po zmroku bez elementów odblaskowych jest widoczny dla kierowcy nadjeżdżającego pojazdu dopiero z odległości dwudziestu metrów, gdzie szansa na uniknięcie tragedii jest nikła. Ten sam pieszy (lub rowerzysta) używający w takich samych warunkach odblasków jest zauważalny przez kierowcę z odległości stu pięćdziesięciu metrów, co zdecydowanie przekłada się na bezpieczeństwo.
Opaski odblaskowe
Samozaciskowe opaski odblaskowe to rozwiązanie idealne. Są przede wszystkim uniwersalne i sprawdzają się w czasie wielu codziennych sytuacji takich jak na przykład: spacer, jazda na rowerze lub motocyklu, bieganie, a w okresie zimowym również podczas jazdy na nartach lub desce snowbordowej. Fenomen takiej opaski odblaskowej polega głównie na tym, iż jest bardzo poręczna, ma niewielkie rozmiary. Wykonana jest z blaszki samozaciskowej, zalaminowanej odblaskową folią pryzmatyczną. Kiedy nie jest używana zwija się samoczynnie w mały rulonik, który łatwo schować w kieszeni, plecaku czy torebce. – W sytuacji, gdy jest potrzebna wystarczy tylko ją wyjąć, rozprostować i założyć w odpowiednim miejscu na ciele, odzieży lub pojazdu (kostka, ramię, nadgarstek, plecak, rama rowerowa itp.), aby być dobrze widocznym i bezpiecznym na drodze oraz nie łamać przepisów – wyjaśnia Aneta Niciak z firmy KANDO PLUS.
Opaski odblaskowe są tanie, łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Są naprawdę wygodne ze względu na swoje niewielkie rozmiary i poręczne dzięki możliwości umieszczenia ich niemal na każdej części ciała lub elementach wyposażenia. – Przede wszystkim jednak spełniają najważniejszą, zasadniczą funkcję – bardzo mocno poprawiają widoczność osoby mającej je na sobie. – dodaje A. Niciak (KANDO PLUS)