Rolety podtynkowe czy natynkowe? Podpowiadamy, które wybrać

Rolety zewnętrzne są chętnie wybierane ze względu na funkcje, które mogą spełniać. Użytkownicy postrzegają je przede wszystkim przez pryzmat ochrony przeciwsłonecznej oraz zabezpieczenia domu lub mieszkania przed intruzami. Zastosowanie osłon tego typu niesie jednak ze sobą znacznie więcej korzyści – w zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz. Podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć brzmi: czy lepsze będą rolety podtynkowe czy natynkowe? Wyjaśniamy, czym sugerować się, podejmując taką decyzję.

1. Rolety zewnętrzne – najważniejsze zalety

2. Rolety zewnętrzne podtynkowe i natynkowe – krótka charakterystyka

3. Rolety podtynkowe czy natynkowe – które wybrać?

Jeśli interesują cię natynkowe lub podtynkowe rolety, masz wiele możliwości. W większości przypadków odpowiedni model znajdziesz w regularnych ofertach producentów, jeśli jednak w twoim domu zaprojektowano nietypowe okna, zawsze możesz wybrać rolety natynkowe lub rolety podtynkowe na wymiar.

Rolety zewnętrzne – najważniejsze zalety

Rolety podtynkowe mają bardzo wiele zalet. Poniżej znajdziesz kilka najistotniejszych, sprawiających, że rozwiązanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

  • Zacienienie wnętrza

Dzięki roletom zewnętrznym można zagwarantować sobie całkowite zaciemnienie wnętrz. Sprawdzi się to chociażby w domach, przy których znajduje się intensywne oświetlenie uliczne. Snu nie będzie zakłócało także silne światło księżyca.

  • Ochrona okien

Rolety zabezpieczają konstrukcję okna przed uszkodzeniem: celowym, dokonanym przez włamywacza lub przypadkowym.

  • Ochrona akustyczna

Rolety zewnętrzne tłumią dźwięki – ich skuteczność w tej kwestii jest uzależniona od parametrów, a także od ustawień szczelności rolet i stopnia zamknięcia.

  • Ochrona termiczna

Rolety zewnętrzne stanowią doskonałą izolację termiczną, dlatego z powodzeniem wykorzystasz je do poprawy komfortu funkcjonowania w upalne dni. Z kolei zimą zabezpieczysz wnętrze przed wychłodzeniem.

Rolety zewnętrzne podtynkowe i natynkowe – krótka charakterystyka

Poszczególne warianty rolet podtynkowych i natynkowych różnią się przede wszystkim sposobem montażu rolety i wyglądem, jaki w ten sposób się uzyskuje.

Rolety zewnętrzne natynkowe, określane także mianem rolet elewacyjnych, są wybierane przede wszystkim ze względu na ich cenę i łatwość montażu. Bez problemu zainstalujesz je na istniejące okna lub elewacje. Widocznym elementem pozostaje wówczas skrzynka rolety, której wielkość zależy od rozmiarów rolet i rodzaju pancerza.

Roleta zewnętrzna podtynkowa to zdecydowanie bardziej dyskretny wybór. Tego typu modele montuje się razem z oknem, dzięki czemu pozostają one bardzo estetyczne, tym bardziej, że można wkomponować je w elewację lub zabudować. Dostęp zapewnia klapa rewizyjna rolety podtynkowej umiejscowiona w dolnej części.

Rolety podtynkowe czy natynkowe – które wybrać?

Rozstrzygnijmy teraz: który wariant rolet zewnętrznych będzie lepszym wyborem? Tu wybór zależy od twojej indywidualnej sytuacji i preferencji. Każdy typ ma swoje wady oraz zalety.

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć moment instalacji. O roletach podtynkowych warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wówczas można wkomponować je w strukturę budynku w optymalny sposób. Możesz wziąć pod uwagę ten model także wtedy, gdy planujesz wymianę okien. Z kolei rolety natynkowe sprawdzą się, gdy budynek już istnieje i jest wykończony, ty zaś nie planujesz głębokiej ingerencji. Ich montaż jest łatwiejszy i mniej wymagający technicznie, choć rolety pozostają bardziej widoczne.