Głównym założeniem pneumatyki jest wykorzystywanie w urządzeniach powietrza pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Ta właśnie technologia znajduje wiele zastosowań w naszym życiu codziennym. Zastanawiałeś się może kiedyś jakimi przyrządami mierzone jest ciśnienie w tych urządzeniach?
Manometry to najprostsze i najczęściej stosowane przyrządy służące do pomiaru ciśnienia. Manometry i pneumatyka to nieodłączna para. Jeżeli przyjrzymy się dostępności na rynku manometrów w wersji podstawowej, mających różne średnice tarczy oraz przyłączeń wykonanych z różnorodnych składników to naliczymy ich około kilkunastu sztuk. Różnice wynikają najczęściej z przeznaczenia docelowego, każdy z modeli ma przypisane inne warunki, w których sprawdzi się najlepiej. Najmniejszą odpornością cechują się manometry wykonane z tworzyw sztucznych. Znajdują one swoje zastosowanie przy blokach przygotowania powietrza do pomiaru ciśnienia przy reduktorze. Jeśli natomiast ciężka sytuacja sprawia, że potrzebujemy czegoś na prawdę stabilnego, to powinniśmy pomyśleć o manometrach wypełnionych gliceryną.
Gliceryna redukuje drgania zewnętrzne, co ułatwia pomiar odczytu. Zakresy odczytów w manometrach zaczynają się od próżni absolutnej(-1bar), a kończą na bardzo wysokich wartościach dodatnich. Standardem jest stosowanie manometrów wykonanych ze stali bądź stali nierdzewnej przy ciśnieniu powyżej 500 bar. Niektóre sektory przemysłowe, jako przykład podam branżę motoryzacyjną, wymagają specjalnej akceptacji manometrów, potwierdzonych świadectwem legalizacji.