Ranking lokat bankowych – jak go analizować?

Według danych z GUS wynika, że średni dochód Polaków rośnie z roku na rok. Dodatkowo jesteśmy coraz bardziej świadomi potrzeby magazynowania pieniędzy oraz skupiamy się na zaufanych produktach bankowych, poszukując odpowiednich dla as. Już co 2 Polak sięga po usługi bankowe takie jak konta oszczędnościowe lub lokaty. Pozwala nam to na mnożenie pieniędzy, które są istotnym dodatkiem do naszego budżetu domowego oraz pozwalają zapobiec utracie wartości pieniądza.

Jak wybierać lokatę?

Wybierając lokatę często patrzymy na dane podane w rankingach i zastanawiamy się co one w zasadzie oznaczają. Wbrew pozorom ich odczytanie jest bardzo łatwe. To co jest dla nas kluczowe, to rodzaj oprocentowania, okres trwania lokaty, częstotliwość kapitalizacji odsetek, „widełki” w których musi zamknąć się wpłacana kwota oraz dodatkowe informacje np. produkty powiązane lub konsekwencje przedterminowego zerwania lokaty.

Jeżeli chodzi o rodzaj oprocentowania, mamy do wyboru zmienne oraz stałe. To pierwsze zależne jest od określonych czynników makroekonomicznych, czyli między innymi od stóp procentowych NBP. Oprocentowanie stałe natomiast nie zmienia się podczas trwania umowy.

Dodatkowo możemy spotkać się z różnym okresem trwania lokaty. Najczęściej jest to miesiąc, 3 miesiące, pół roku, a nawet rok. Od nas zależy na jak długo jesteśmy w stanie „zamrozić” swoje pieniądze, Pamiętajmy, że zazwyczaj długość trwania lokaty jest proporcjonalna do wysokości oprocentowania. Kolejną istotną rzeczą jest wartość lokowanych środków, czyli ile możemy wpłacić na lokatę. Bank prezentuje nam sprecyzowaną kwotę minimalna oraz maksymalną.

Aktualne rankingi

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Idea Bank z „Lokatą Happy”. Jest ona szczególnie korzystna ze względu na wysokie oprocentowanie – aż 4% w skali roku! Kwota minimalna, którą możemy wpłacić na konto wynosi 1000 zł, natomiast maksymalna 10000 zł.
Drugie miejsce zajmuje Bank BGŻ Optima. Jego „Lokata Bezkarna” cechuje się oprocentowaniem 3% w skali roku. Warto na nią zwrócić uwagę, ze względu na możliwość przedterminowego zerwania lokaty, bez jakichkolwiek konsekwencji.

Więcej informacji znajdziesz na oszczednoscionline.pl/ranking-lokat

Be the first to comment on "Ranking lokat bankowych – jak go analizować?"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.