Przytłoczeni nauką przed maturą?

Nie wszyscy mają humanistyczne talenty. Są bowiem i tacy, którzy nie znają podstawowych zasad ortografii a wypracowania sprawiają im duże problemy. Dla nich rozwiązaniem są streszczenia lektur. Choć opracowania przygotowuje się naprawdę bardzo dokładnie, niestety dzięki nim nie można posiąść całej wiedzy jaka zawarta jest w literaturze. Takie streszczenie to wyłącznie skrót najważniejszych informacji.

Owszem, znajdziemy w nim imiona wszystkich bohaterów i ich podstawowy opis. Jednakże fabuła, streszczona do maksimum – nie będzie w stanie nas zainteresować. Często w lekturach najbardziej przerażająca jest analiza wierszy. Autorzy często używają bardzo trudnych przenośni, które ciężko będzie rozszyfrować bez pomocy nauczyciela. A jaka jest przyjemność z czytania tego, czego się zwyczajnie nie rozumie? Analiza wierszy to częsty problem młodzieży. Czyżby ich autorzy mieli aż tak wielką wyobraźnię?

Niestety nauczyciele często nie zwracają uwagi na ten problem i zalecają młodzieży pisać wypracowania z tematyki danego wiersza. Wychodzi to zwykle nie najlepiej. A ponieważ nauczyciel nie zajmuję się tłumaczeniem wierszy na lekcjach ? lub jest to rzadkością – uczniowie sięgają po opracowania. I tak niestety streszczenia lektur muszą wystarczyć im na egzaminie maturalnym i na studia, który często kończy się niepowodzeniem.

1 Comment on "Przytłoczeni nauką przed maturą?"

  1. Skądś znam ten ból, mimo że matura była sto lat temu, to do dzisiaj pamięta się te stresy i kombinacje heheh..

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.