Decydując się na założenie firmy przedsiębiorcy najczęściej decydują się na jej najszybszą i najprostszą formę czyli na jednoosobową działalność gospodarczą. Co jednak w wypadku, gdy firma zaczyna się coraz dynamiczniej rozwijać i możliwości jakie daje jednoosobowa działalność już nie wystarczają?
Jedną z często stosowanych opcji jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. lub założenie nowej spółki.
Czym jest spółka z o.o?
Spółka z o.o. jest spółką prawa handlowego, w której podstawową rolę odgrywa kapitał, który przekazuje się spółce w momencie jej założenia. W uproszczeniu – jeśli przedsiębiorstwo działające w ramach spółki z o.o. popadnie w tarapaty finansowe, odpowiedzialność za długi jest taka, jaki był kapitał zakładowy, a nie osobisty majątek założyciela, bądź założycieli danego podmiotu gospodarczego.
By nowo powstała spółka z o.o. mogła działać w pełni prawnie musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, do tego czasu na wszelkich dokumentach winien znajdować się dopisek „w organizacji”.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. to w zasadzie przeniesienie tych samych praw i obowiązków na spółkę. Nie wymaga więc podpisywania nowych umów chociażby z pracownikami i dotychczasowymi kontrahentami. To samo dotyczy wcześniejszych kredytów czy umów leasingowych, a także samej nazwy firmy. Zmienia się natomiast forma opodatkowania. Przy spółce z o.o. jako osobie prawnej nastanie obowiązek rozliczania się z fiskusem podatkiem od osób prawnych czyli podatkiem CIT.
Dużym atutem posiadania spółki z o.o. oprócz ograniczenia odpowiedzialności osobistej jest możliwość pozyskania dodatkowego kapitału na rozwój chociażby poprzez przyjęcie wspólników.
Wszelkie procedury związane z założeniem spółki z o.o. wymagają rozległej wiedzy tak księgowej jak i prawnej dlatego najlepiej cały proces przeprowadzić przy pomocy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, np. https://kancelaria-pertek.pl/nasze-uslugi/przeksztalcanie-spolek-wroclaw