Praca za granicą – trampolina czy hamulec Twojej kariery?

Zawsze da się rozwinąć – nawet w przypadku pozornie zupełnie nieprzyszłościowej ścieżki kariery. Wynika to z faktu, że większość osób w pewnym momencie decyduje się na stagnację, niewielu jednak decyduje się na skręcenie na zupełnie inne tory. Czasami najlepszym wyborem, który umożliwi dalszy rozwój, jest wyjazd za granicę. Czy to się opłaca? Czy ma sens? Czy faktycznie przyłoży się do większych zysków? Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości, dlatego zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem już dziś!

Kiedy opłaca się praca w Polsce?

Praca w Polsce jest opłacalna. To nie ulega żadnej wątpliwości. Istotne jest jednak to, na jakim etapie ścieżki kariery. W naszym kraju dzięki niskim kosztom życia, które niestety rosną z roku na rok, oraz dużej dostępności dobrze płatnych wakatów, najlepiej wiedzie się osobom z dobrym wykształceniem i specjalizacją, dzięki której sami dyktują rynkowe oczekiwania finansowe. Specjaliści z wybranej branży mogą zawsze liczyć na dobre wynagrodzenie, co dotyczy niektórych lekarzy, inżynierów czy technologów, którzy są niezastąpieni w swojej pracy i rzadko ją z tego tytułu zmieniają. Adekwatne warunki finansowe to jednak nie wszystko, czasami równie istotne – jak nie ważniejsze – są kwestie poboczne.

Warto wśród nich wyróżnić pewność zatrudnienia, warunki panujące w danym przedsiębiorstwie, a nawet dodatkowe benefity czy rozwiązania, które zapewnią lojalność zatrudnionego na wiele kolejnych lat. Niestety z tymi aspektami w naszym kraju jest coraz ciężej, gdyż przedsiębiorcy, głównie w celu pozornych oszczędności, decydują się na ograniczenie kosztów zatrudnienia celem zmaksymalizowania zysków firmy, lecz także obniżenia wydajności pracownika.

Kiedy opłaca się praca za granicą?

Praca za granicą ma nieco odmienną specyfikę. W krajach bardziej rozwiniętych gospodarczo na dobry stan portfela oraz godne warunki życia mogą liczyć osoby bez specjalizacji, które dobrze realizują swoje zadania, lecz także nie wyróżniają się na tle innych pracowników żadnym specjalnymi umiejętnościami. Mogą zatem zarabiać dobrze i nie „wegetować”, a móc spędzić czas z rodziną na corocznym wyjeździe lub zająć się hobby, nawet tym dla Polaka stosunkowo kosztownym.

Oczywiście wraz ze specjalizacją rośnie także wynagrodzenie, które za granicą, również w krajach uznawanych za wysoko rozwinięte,  jest znacznie wyższe niż w Polsce. Rosną jednak także oczekiwania, gdyż na zagranicznym rynku wśród specjalistów panuje nieco większa konkurencja, a na jeden wakat przypada więcej zainteresowanych. 

W jakich krajach szukać pracy?

Aby pracować w godnych warunkach i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie adekwatne do ilości czasu spędzonego firmie, warto skierować swój wzrok na kilka tradycyjnych destynacji dla Polaków. Kiedyś były to Niemcy, później Anglia i Holandia, teraz jednak to praca we Francji okazuje się jedną z częściej wybieranych przez rodaków. Nie wynika to znikąd – kraj ten jest dobrze rozwinięty i oferuje korzystne wynagrodzenie dla specjalistów oraz osób bez specjalizacji „na start” niż w naszym państwie. Wadą może być oczywiście bariera językowa, warto ją jednak pokonać, gdyż ze względu na dobre warunki wraz z upływem czasu uzyskanie dobrego stanowiska będzie coraz trudniejsze. Również ze względu na konkurencję napływającą z naszego kraju.

źródło zdjęć: freepik.com

Materiał zewnętrzny