Praca w niebezpiecznych warunkach

Zakłady pracy cechujące się wyjątkowo niebezpiecznymi warunkami, jakie panują w ich budynkach dla pracowników, mają konkretne obowiązki do wykonania w zakresie skutecznej ochrony zdrowia i życia pracowników. Chodzi tu zarówno o normy BHP, jak i o realizację całego szeregu wymogów, jakie nakłada na nie ustawodawca.

Odzież robocza – podstawa pracy!

Idealnym przykładem przedsiębiorstw, w których istnieje podwyższone ryzyko dla zdrowia i życia zatrudnionych, są zakłady chemiczne, produkcyjne i przemysłowe. W halach, w których wytwarza się i magazynuje różnego typu kwasy, odczynniki szkodliwe, zasady, ryzykowne rozpuszczalniki, itd. odzież robocza dla pracowników jest obowiązkowa. Bez niej pracodawca skończyłby najpewniej w więzieniu, dlatego tak ważne jest, żeby od pierwszego dnia pracy, wyposażał on zatrudnionych we właściwą do ich stanowiska odzież roboczą.

Kluczowe w tym sektorze są np. dostosowane do zadań kombinezony pyło-chemoodporne które zapewniają odpowiednie oddzielenie skóry od szkodliwych substancji i nie pozwalają na ich kontakt ze sobą.

W większości profesjonalnych zakładów odzież robocza powinna być całościowa (to reguluje odpowiednia ustawa) a to znaczy, że nie wystarczy tylko kombinezon czy buty ochronne, ale i niezbędne będą zaawansowane rękawice, skarpety, pasy, czy nawet chemoodporne okulary zabezpieczające wzrok przed oparami.

BHP ekstremalnych temperatur

Duży dział w zakresie ochronnej odzieży BHP stanowią także wszelkiego rodzaju ubrania i obuwie przeznaczone dla pracowników, którzy zatrudnieni są na stanowiskach działających w ekstremalnych temperaturach. Jest to między innymi odzież chłodząca lub dogrzewająca, dobrze wentylowane ubrania do prac w nietypowo wysokich temperaturach, ubrania, spodnie, getry i skarpety termoaktywne, oraz odzież przeznaczona np. do chłodni, w których temperatura często przekracza minus trzydzieści stopni.

Przed kupnem odzieży czy bielizny roboczej dobrze jest zapytać o radę firmowego specjalistę od BHP.