Podolog – czyli wszystko zaczyna się od stóp

Podologia jest jedną z dziedzin nauk medycznych, która szczegółowo zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp oraz stawów skokowo-goleniowych. Dodatkowo w gabinecie podologicznym lekarz zajmie się problemami estetycznymi czy kosmetycznymi zlokalizowanymi na stopach. Podologia stała się bardzo popularna w ostatnich latach, zapewne za sprawą wzrostu świadomości ludzi na temat zdrowia.

Kiedy udać się do gabinetu podologicznego?

Zmiany pojawiające się w okolicy stóp często są nie tylko problemem kosmetycznym, ale mogą być objawem ogólnoustrojowej choroby. Podolog Bydgoszcz doradza, aby z usług profesjonalisty skorzystały osoby, które borykają się z:

– chorobami jelit, przemiany materii,

– cukrzycą,

– niewłaściwym ustawieniem palców, „koślawymi palcami”,

– dolegliwościami bólowymi w obrębie stóp,

– wadami stóp, np. płaskostopiem.

Warto pamiętać, że zaniedbane choroby stóp mogą prowadzić do poważniejszych powikłań. Często podolodzy ściśle pracują z innymi specjalistami, aby kompleksowo zająć się schorzeniem. Warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów wykonywanych w wysokiej jakości gabinetach podologicznych.

Skąd biorą się problemy ze stopami

Oprócz ogólnoustrojowych chorób często przyczyny dolegliwości na stopach są konsekwencją codziennych, utrwalonych złych nawyków. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór obuwia oraz higienę naszych stóp. Warto więcej na ten temat dowiedzieć się w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Należy pamiętać, aby obuwie nie było zbyt wąskie, a także o jakości wyściółki buta. Należy zwrócić także uwagę na prawidłowe nawilżanie i osuszanie stóp oraz prawidłowe obcinanie paznokci. Podolog Bydgoszcz potrafi odpowiedzieć na pytania i udzielić porady.

Jakie zabiegi wykonuje podolog

Pracę podologa obejmuje szereg zabiegów, które pomogą uporać się pacjentowi z problemami na stopach, a tym samym poprawić komfort życia. Są to między innymi:

– specjalistyczne skracanie paznokci,

– leczenie i profilaktyka wrastających paznokci i ich korekcja,

– usuwanie odcisków, kurzajek, brodawek i modzeli,

– leczenie stopy cukrzycowej,

– leczenie pękających pięt, grzybicy stóp i paznokci,

– leczenie nadpotliwości stóp.

Warto przed udaniem się do wybranego gabinetu sprawdzić opinię, aby zapewnić sobie kompleksową opiekę.

Warto korzystać z pomocy podologa

Jeśli jakakolwiek zmiana na stopach niepokoi, warto udać się do specjalistycznego gabinetu podologicznego, aby fachowo ocenić problem. Często zmiany na stopach mogą świadczyć o poważnych problemach ogólnoustrojowych, a współpraca podologa z innymi specjalistami pomoże zdiagnozować nasz problem. Jeśli chcemy zadbać również o zdrowe stopy u dziecka, aby uniknąć płaskostopia, warto od najmłodszych lat korzystać z pomocy i opinii specjalisty.