Piwnica do projektu bez podpiwniczenia?

Decydując się na budowę domu zazwyczaj mamy pewną wizję, jak powinien wyglądać projekt. Wiemy z ilu kondygnacji będzie się składał ? czy będzie miał piętro, poddasze, piwnicę.

sxc.hu
Często inwestorzy spędzają długie godziny na przedyskutowaniu z rodzinami układu pomieszczeń, ich liczby, ustalenia czy kuchnia ma być zamknięta czy też otwarta na salon. Kwestii do omówienia jest multum. Po wypracowaniu wspólnej wersji następują poszukiwania odpowiedniego projektu.

Gotowe projekty domów dostępne w Polsce liczone są w tysiącach, może się oczywiście zdarzyć, że żaden z nich nie będzie odpowiadał inwestorowi. Liczba warunków, którym musi sprostać projekt jest niemal nieograniczona ? poza wymaganiami indywidualnymi powinien zmieścić się na działce, odpowiadać warunkom zabudowy lub wpisywać się w gminny plan zagospodarowania terenu etc.

Na szczęście niewielkich, nieprzekraczających 15%, zmian w projektach można dokonywać na etapie adaptacji projektu do działki ? nie wymagają one pisemnej zgody autora projektu. Niektóre biura projektowe, rozumiejąc potrzeby inwestorów dołączają takie zgody do każdego projektu, aby każdy miał możliwość budowy domu dokładnie dopasowanego do jego wymagań.

Częstym zjawiskiem jest chęć rezygnacji z podpiwniczenia w gotowym projekcie (przykładowo ze względu na wysokość wód gruntowych) lub wprowadzenie podpiwniczenia do projektu, który go nie posiada. O ile pierwsza sytuacja nie przysparza wielu trudności (chyba, że projektanci przewidzieli w piwnicy kotłownię, wówczas korekty będzie wymagała instalacja grzewcza), to zaprojektowanie całkowitego podpiwniczenia dla projektu bez podpiwniczenia jest sytuacją nieco bardziej skomplikowaną.

Istnieją dwie możliwości dokonania takiej przeróbki. Po pierwsze można tego dokonać w biurze architektonicznym sprzedającym gotowy projekt, po drugie zmianę może wprowadzić architekt adaptujący projekt do działki. Jeżeli biuro projektowe nie udzieliło zgody in blanco na zmiany, należy ją uzyskać od projektanta, ponieważ każdy gotowy projekt chroniony jest prawami autorskimi.