Pielęgnowanie włosów po trwałej ondulacji

Po przygotowaniu trwałej ondulacji często wykorzystuje się tzw. końcowe zabiegi pielęgnacyjne. Przywracają one włosom zaondulowanym naturalną wytrzymałość, elastyczność, połysk, odporność, spoistość. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych po ondulacji trwałej trzeba spłukiwanie włosów środkami ściągającymi (na przykład. spłukiwanie wodą zakwaszoną) w celu nadania włosom spoistości oraz nakładanie emulsji albo płynu o odczynie kwaśnym (po użyciu środków alkalicznych). O ile po trwałej ondulacji ulegnie skonwertowaniu naturalna albo sztuczna barwa włosów, wykorzystuje się zwykle jeszcze przed zakwaszeniem środki tonujące.

Niektóre płyny do układania włosów zawierają w swoim składzie środki tonujące kolor bądź farby do włosów matrix. Wówczas stosowanie dodatkowych specyfików jest zbędne. Zakwaszenie włosów ma na celu pielęgnowanieneutralizację wcześniej zastosowanych środków alkalicznych, a oprócz tego sprawia utworzenie na włosach warstwy ochronnej, zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem płynu. O ile była wykonywana trwała ondulacja na zimno, to powinno się oprócz tego zapobiec rozjaśnianiu włosów przez zawartą w płynie utrwalającym wodę utlenioną.

Przeciwwskazania przy wykonywaniu trwałej ondulacji

Zabiegów trwałej ondulacji nie wolno wykonywać na włosach gąbczastych, z jakimi fryzjer spotyka się dość częstokroć u klientek, które same rozjaśniały prywatne włosy. W tak zaistniałej okoliczności wykonanie trwałej ondulacji grozi odpadnięciem włosów.

Nie wolno też wykonywać trwałej ondulacji na włosach farbowanych farbami metalicznymi, roślinno-metalicznymi lub odsiwiaczami. W przypadku stwierdzenia skórno-włosowych czy też świeżych blizn na skórze głowy, a oprócz tego w wypadku uczulenia klientki na płyn do trwałej ondulacji wykonanie trwałej ondulacji jest niedopuszczalne.