Paletyzacja to powtarzalny proces układania elementów (towarów) na palecie
Paletyzacja to powtarzalny proces układania elementów (towarów) na palecie. Jest to także jeden z najpowszechniej automatyzowanych procesów końcowej części linii produkcyjnej. Paleta to podniesiona platforma, której przeznaczeniem jest przenoszenie i składowanie towarów. Palety zwykle wykonane są z drewna, a ich standardowe wymiary to 1000 mm x 1200 mm. Palety stanowią sztywne podłoże, na którym układa się opakowania produktu i przygotowuje się je do transportu. Zaprojektowane są w taki sposób, aby wózek widłowy mógł je w łatwy sposób przenieść z miejsca na miejsce. Sztywne standardy dotyczące rozmiaru palet nie zostały ustalone bez powodu – większość środków transportu (tiry, składy pociągów towarowych itd.) oraz pomieszczeń magazynowych jest dostosowanych do składowania określonych typów palet. W ten sposób zwiększa się efektywność transportu i przechowywania. W Europe najbardziej rozpowszechniona jest ważąca około 25 tak zwana „europaleta” – można ją rozpoznać po umieszczonym z boku znaku „EUR”. Szwedzki koncern BT Industries wymyślił europaletę w 1950 roku; miała ona być uniwersalną paletą pasującą do wszystkich typów wózków widłowych.
Pakowanie i paletyzacja są bardzo ważnym elementem produkcji dóbr; odpowiednie zabezpieczenie towarów poprzez staranne opakowanie, a później ułożenie na paletach w sposób umożliwiający ich efektywny transport gwarantują, że produkty dotrą do końcowego odbiorcy nienaruszone. Błędy przy pakowaniu, uszkodzenia asortymentu lub nieprawidłowe ułożenie produktów na paletach może generować duże straty. Paletyzacja w przedsiębiorstwach jest coraz powszechniej automatyzowana ze względu na to, że w tej kwestii roboty sprawdzają się lepiej niż ludzie; są dokładne, szybkie, nie mają problemu z podnoszeniem produktów o dużej wadze na duże wysokości, wykonują powtarzalne i żmudne czynności z niezmienną precyzją i pracują 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Paletyzacja jest poddawana procesom automatyzacji ze względu na chęć zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów produkcji. W związku z tym na rynku powstaje wiele firm trudniących się projektowaniem, tworzeniem i sprzedażą robotów pełniących różnorakie funkcje przy pakowaniu i paletyzacji (na lokalnym rynku jest to np. firma Alima – Pack ze Środy Wielkopolskiej).
Paletyzacja w przedsiębiorstwie może zostać zautomatyzowana całkowicie lub częściowo, w zależności od potrzeb; instaluje się systemy paletyzacji służące do automatycznego układania opakowań z produktem, ale również systemy zabezpieczenia ładunków. Istnieje wiele różnych systemów paletyzowania, a projekty robotów przeznaczonych do tego celu dostosowuje się pod konkretne potrzeby danego przedsiębiorstwa. Różne towary o różnej wadze, wielkości i stanie skupienia wymagają odmiennych działań, pakowanie i paletyzację można usprawniać na wiele sposobów, unowocześniając linię produkcyjną i instalując urządzenia peryferyjne (takie jak wagi, etykieciarki czy detektory metali – również szeroko dostępne w ofercie profesjonalnych firm).
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę ALIMA-PACK.