Czy to w domu, czy w biurze, hotelu albo zakładzie przemysłowym – odkurzacz jest jednym z podstawowych sprzętów służących utrzymywaniu czystości. O ile jednak mieszkanie prywatne ani nie generuje ogromnej ilości zabrudzeń, ani nie wymaga z reguły podwyższonych standardów higieny, o tyle w innych przestrzeniach istotnie rosną wymagania względem technologii sprzątających. Często spotykanym rozwiązaniem w tej dziedzinie są odkurzacze do czyszczenia na sucho i mokro.
– Nie należy ich mylić z odkurzaczami piorącymi – zastrzega na wstępie ekspert z wyspecjalizowanej w branży akcesoriów do utrzymania czystości firmy MADO. Nazwa tego rodzaju urządzeń oznacza, że są one przystosowane do zbierania zanieczyszczeń suchych, jak „klasyczne” odkurzacze, ale też mokrego brudu, a także do odsysania płynów oraz resztek oleju. Można ich oczywiście używać także w warunkach domowych, jednak ze względu na gabaryty odpowiadające wysokiej skuteczności sprawdzają się przede wszystkim jako maszyny przeznaczone do profesjonalnego czyszczenia m.in. biur, hal produkcyjnych, fabryk, warsztatów i salonów samochodowych czy obiektów użyteczności publicznej.
Zastosowane materiały
Odkurzacze sprzątające na sucho i mokro dedykowane do zastosowań przemysłowych mogą mieć od jednego do aż trzech silników oraz jedną lub dwie turbiny ssące, przy czym niektóre modele są w stanie rozdzielać przepływ powietrza na to zasysane przy odkurzaniu oraz osobno na to chłodzące silnik. To wszystko zamknięte jest w wytrzymałej obudowie mieszczącej także pojemnik z polipropylenu, wzmacnianego polietylenu albo stali nierdzewnej. Z tego ostatniego materiału najczęściej wykonane są także rury ssące. Całe urządzenie zamocowane jest na odpornym na wstrząsy wózku, którego dużych rozmiarów koła jezdne pozwalają na swobodne przemieszczanie maszyny.
Specjalne właściwości
Pojemność odkurzaczy do czyszczenia na sucho i mokro jest nieco większa w przypadku pierwszego z tych dwóch sposobów odkurzania. Zawory pływakowe obecne w niektórych modelach stanowią zabezpieczenie przed przepełnieniem zbiornika. System jego opróżniania zazwyczaj jest intuicyjnie prosty i może np. bazować na wężu spustowym. Urządzenia wyposażone w specjalistyczne filtry dokładnego oczyszczania są w stanie wychwytywać nawet najmniejsze cząstki kurzu odpadów roboczych, m.in. z drewna i miedzi, a także preparaty biobójcze, jak również nikiel lub mangan. Stosunkowo szeroka oferta tego rodzaju maszyn z pewnością pozwoli znaleźć odkurzacz dostosowany do indywidualnych potrzeb.