OC przewoźnika

W Polsce ostatnio bardzo szybko rozwija się rynek usług drogowego przewozu ładunków. Mimo zakazów które pojawiły się po wejściu do Unii Europejskiej, rodzime firmy są wciąż widoczne na drogach całego kontynentu, wygrywając w konkurencji zarówno z miejscowymi podmiotami, jak również z przewoźnikami z pozostałych państw Europy Środkowej. Rozwija się także obszar usług i produktów przewidzianych dla tego odbiorcy, poczynając od wynajmu pojazdów aż po oferty OC przewoźnika.
Regulacje ustawowe wprowadziły wymóg eksploatowania zdecydowanie lepszego parku pojazdów. Współcześnie trudno już spotkać na krajowych trasach zniszczone, uszkodzone pojazdy, uginające się pod zbyt ciężkim frachtem. Poprawie uległy również warunki jazdy pracowników – może poza przewoźnikami z pojazdów o niskim DMC,  gdzie dalej nie ma konieczności stosowania urządzeń rejestrujących, co obniża standardy pracy. Wzrasata również świadomość posiadania polis ubezpieczeniowych. Ciągle brak jeszcze konkretnych ustaleń ustawowych, jednak w tej chwili większość przewoźników może już pochwalić się posiadaniem polisy OC przewoźnika ruchu krajowym i międzynarodowym. Formalnie to ubezpieczenie jest w dalszym ciągu nieobowiązkowe, ale rzeczywistość wygląda dziś tak, że właściwie nie ma szans na otrzymanie zlecenia bez tego ubezpieczenia.
Posiadania OC przewoźnika jest również korzystne dla samej firmy transportowej. Zapewnia przecież wypłatę odszkodowania powstałego w wyniku zniszczenia lub utraty przesyłki.
Od kilku lat przeobrażeniom ulegała oferta towarzystw ubezpieczeniowych. W tej chwili zakres ochrony z OC przewoźnika jest zdecydowanie bardziej obszerny niż kilka lat temu, a stawki dużo atrakcyjniejsze i bardziej dobrane do potrzeb przedsiębiorstw. Nabywając ubezpieczenia OC przewoźnika zazwyczaj bierze się pod uwagę kilka dodatkowych wariantów. Oczywiście wybiera się między OC przewoźnika w transporcie krajowym i międzynarodowym, rozszerza zakres o dodatki dotyczące typu transportowanego frachtu, państw podwyższonego ryzyka lub zatrzymywania się na zwykłych parkingach (bez ochrony lub dozoru). OC przewoźnika jest ubezpieczeniem mało popularnym, warto zatem skorzystać z usług specjalisty, który ma bogate doświadczenie w tym typie ubezpieczenia i skorzystać z jego profesjonalnej pomocy. Zapewne niebawem obligatoryjny będzie wymóg posiadania tego ubezpieczenia, co na pewno da w rezultacie kolejną obniżkę ceny zakupu i łatwiejszą przystępność dla licznych firm trudniących się transportem.

Be the first to comment on "OC przewoźnika"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.