Koszulki z nadrukami są modne i estetyczne. Dzięki nim można wyrazić siebie, podkreślić swój indywidualizm, przekazać jakąś wiadomość. Wybierając dana koszulkę, rzadko kto zastanawia się jak powstał na niej nadruk. Jakimi technikami powstają nadruki na koszulki? Obecnie stosuje się przede wszystkim metodę sitodruku oraz termotransferu.
Sitodruk, inaczej druk sitowy lub serigrafia, należy do najpopularniejszej metody wykonywania nadruków. Technika nadruku sitowego pozwala na wyprodukowanie ilości hurtowych koszulek o takim samym nadruku, dlatego najczęściej korzystają z niej sieciówki. Naniesiony wzór jest trwały i odporny na czynniki zewnętrzne, na dodatek produkcja masowa jest tania. Sitodruk jest nadrukiem bezpośrednim, czyli grafika nanoszona jest bezpośrednio na tkaninę. Pierwszym krokiem jest stworzenie matrycy, na podstawie której wykonywany jest nadruk- jest to siatka z bardzo drobnymi oczkami z przytwierdzonym do niej szablonem. Matrycę kładzie się na tkaninie, następnie raklem rozprowadza się farbę, która przechodzi przez niezakryte oczka siatki i przywiera do koszulki. Po zastygnięciu farby nadruk jest gotowy.
Termotransfer jest kolejną techniką wykonywania nadruków na koszulkach. W przeciwieństwie do sitodruku, termodruk pozwala na wyprodukowanie pojedynczego nadruku, ponieważ technika ta nie wymaga przygotowywania matryc. Technika ta opiera się na wgrzaniu specjalnej folii lub papieru transferowego w powierzchnię materiału. W tym celu najczęściej stosuje się prasę, która wytwarza wysoką temperaturę pod dużym naciskiem. W domowych warunkach można wykorzystać do tego nawet żelazko. W zależności od oczekiwanego efektu, stosuje się różne materiały: folie flex lub flock przeznaczone są do prostych nadruków i dają efekt gumy lub zamszu, papier transferowy z nadrukiem z farby wodnej charakteryzuje się lekką transparentnością, tusze solwentowe i farby sublimacyjne zaś służą do nadruków wyrazistych o pełnym kryciu koloru.
Jaką metodę wykonania nadruku wybrać? Jeżeli jest to prezent to warto jest skłonić się w stronę termotransferu, ponieważ wyprodukowanie pojedynczego nadruku jest tanie, ponadto poziom wykonania wydruku jest zadowalająca- wyraziste kolory, szczegóły, ostrość linii. Dodatkowo jeśli brakuje w pobliżu firm poligraficznych można zakupić papier transferowy i samemu wykonać taki nadruk- wystarczy wybrać odpowiedni papier dostosowany do posiadanej drukarki (laserowa czy atramentowa), wydrukować wzór w odbiciu lustrzanym i przyprasować żelazkiem. Co prawda nadruk nie będzie tak trwały jak wykonanie profesjonalne, jednakże jakość powinna być wystarczająca. Natomiast w przypadku produkcji na większą skalę warto jest zainwestować w sitodruk– podstawowym atutem tej metody jest jej cena. Należy nastawić się na dość wysokie koszty początkowe lecz im nakład jest większy tym cena jednostkowa maleje. Na dodatek wytrzymałość sitodruku jest większa niż w przypadku termotransferu, dobrze wykonany sitodruk jest praktycznie niezniszczalny.