Nowy rodzaj forniru

Nakładanie okleiny naturalnej jest metodą produkcji mebli znaną ludzkości od dawna ? już antyczni Egipcjanie tą metodą produkowali mniej bogate meble by wyglądały bardzo okazale. Pokrycie okleiną mebli sprawia, że małym kosztem można z brzydkiego przedmiotu stworzyć taki, który wygląda jak zrobiony z litego drewna. I to dowolnie wybranego gatunku, nawet bardzo kosztownego i niespotykanego gatunku.

okleina

Lecz możemy się tylko domyślać jak dokładnie wyglądały wnętrza willi antycznego czasu faraonów to metoda okleinowania jest dzisiaj bardzo powszechna. Teraz okleinowaniu podlegają inne materiały potrzebne do wytwarzania mebli ? np. formatki wiórowe czy mdf. Sam materiał okleiny również uległ zmianie. Tworzenie tego surowca stało się trudne i mało ekologiczne. Nowoczesna technologia wytwarzania fornirów stworzyła więc okleinę restrukturyzowaną. Jest to zupełnie naturalny półprodukt, który powstaje z drewna pozyskiwanego z plantacji drzew szybkorosnących. Drzewa te są skrawane, koloryzowane i łączone w kłody poprzez technologiczną obróbkę. Ta obróbka powoduje, że przy kolejnym cięciu tekstura słojów i barwy liścia jest dowolnie modyfikowana ? jedyną granicą jest wyobraźnia producenta. Mamy więc lekko modyfikowany produkt pozyskiwany ekologicznie, który teksturą może przypominać tak te powszechne, jak i egzotyczne i bardzo drogie rodzaje drzew. A to wszystko za niesamowicie niską cenę. Dlatego ten fornir zdobywa tak łatwo uznanie, tak jak advice dog meme.

Następnym pozytywem okleiny technicznej jest prawie całościowa powtarzalność usłojenia i barwy formatek. W przypadku surowca naturalnego wszystko zależy od tego, w jakim środowisku rosło drzewo ? odcień i kształt poszczególnych liści mogą być mocno różne. W przypadku forniru restrukturyzowanego ten kłopot zanika. Nie ma tutaj miejsca na wady typu: przebarwienia, nierówny rysunek słojów czy sęki. Jednocześnie produkt ten jest produkowany z drewna, więc jest bardziej szlachetny niż laminat czy okleiny papierowe. To ten rodzaj okleiny będzie zdobywał coraz więcej partii rynku stolarskiego. I dobrze, bowiem jest on wygodny dla mniejszych producentów, fabryk mebli czy architektów.