Nie ma pracy dla absolwentów!

Studenci ostatnich lat studiów mogą mieć spore powody do niepokoju. Badania wykazały, że coraz więcej absolwentów wyższych uczelni ma problemy ze znalezieniem pracy. Co jest tego przyczyną? Czy młodzi ludzie mogą robić coś, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Zdecydowana większość pracodawców poszukuje obecnie osób do pracy fizycznej. Na brak pracy nie powinni narzekać budowlańcy i osoby pracujące przy produkcji. Na tych stanowiskach zwykle nie wymaga się żadnych wysokich kwalifikacji. Dyplom wyższej uczelni często nie jest atutem, ale przeszkodą w otrzymaniu pracy.

Podejście samych studentów również nie ułatwia ich sytuacji. Wielu z nich szuka pracy, która wymaga o nich minimum wysiłku. Niestety, ambicja nie jest mocną stroną współczesnych studentów.

Ratunkiem dla młodych ludzi może okazać się dobry plan. Już wybierając się na studia, powinniśmy wiedzieć, gdzie docelowo chcielibyśmy pracować. Zły wybór kierunku studiów może nas sporo kosztować. Obecnie wśród bezrobotnych jest cała masa socjologów, filozofów, politologów i historyków, a mimo tego co roku uczelnie wypuszczając na rynek kolejne tysiące młodych ludzi wykształconych w tych kierunkach.

W czasie studiów dobrze jest walczyć o staże i praktyki, które pozwolą nam nabrać doświadczenia w zawodzie. Prawda jest taka, że na większości kierunków spokojnie można połączyć naukę z pracą. Zawsze można też starać się o indywidualny tryb nauczania, który to ułatwi. W rzeczywistości niewielu studentów się na to decyduje. Liczą na to, że po ukończeniu studiów praca będzie na nich czekała, a później niestety zwykle są srogo rozczarowani. Tylko nielicznym udaje się zrealizować marzenia o dobrze płatnej pracy, związanej z ukończonym kierunkiem studiów.

Be the first to comment on "Nie ma pracy dla absolwentów!"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.