Nauka programowania to najlepsza inwestycja w siebie

Każdy chciałby mieć zawód, który zapewni życie na poziomie i status społeczny. Wszystko wskazuje na to, że przyszłością jest programowanie. Jakich technologii warto się uczyć? Czy szkoła programowania to dobry wybór?

Każdy młody człowiek marzy dziś o znalezieniu dobrej pracy po studiach. Niektórzy przygotowują się do wymarzonej pracy bardzo wcześnie, bo jeszcze w liceum, a nawet w gimnazjum. Są to osoby ambitne i podchodzące bardzo poważnie do swojej kariery w przyszłości. Nie marnują czasu w szkole, ale wiedzą, że dla sukcesu zawodowego, konieczna jest nauka programowania. Nastolatkowie lub studenci czerpią wiedzę głównie z sieci, zapisują się na internetowe szkolenie z programowania albo jadą na kilka dni lub tygodni na bootcamp programistyczny. Każda metoda jest dobra, żeby nauczyć się języków programowania, HTML, Java i innych ważnych informacji.

Czego można się nauczyć w szkole programowania?

Na takich kursach można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Nauka programowania to nie tylko wpisywanie kodu do rubryki, ale też nauka logicznego myślenia, budowanie konstrukcji baz danych i poznawanie technik projektowanie wizualnego. Prawdziwy bootcamp programistyczny pokazuje młodym ludziom różne możliwości, co mogą robić za pomocą swojego komputera, ale jest to tak szeroki temat, że każdy może go jeszcze zgłębić, po przyjeździe do domu. Takie szkolenie z programowania to dopiero początek przygody dla młodego programisty. Jak w każdej dziedzinie liczy się tu specjalizacja. Nie tak łatwo być ekspertem w każdej dziedzinie, ale bootcamp programistyczny to idealny początek dla każdego młodego adepta w informatyce.

Jak wygląda nauka programowania?

Żeby przyjechać na szkolenie z programowania nie trzeba spełniać szczególnych wymagań. Nie są konieczne ukończone wcześniej żadne szkoły czy kursy. Potrzebna jest tylko dobra chęć i zdolność obsługi komputera. Nie trzeba nawet przywozić własnego sprzętu, bo na miejscu jest wszystko, czego tylko dusza zapragnie, a nad całym szkoleniem panuje zespół starszych programistów i obsługa techniczna.
Nauka programowania to bardzo dobra inwestycja w przyszłość młodego człowieka. Warto wydać na nią pieniądze. Dla niektórych może być to wysoki koszt, dlatego ogłaszany jest konkurs, aby dzieciaki z mniej zamożnych rodzin również mogły przyjechać na bootcamp programistyczny. Nie jest potrzebna wiedza z informatyki ani nawet własny komputer. Sprawdza się głównie zdolność logicznego myślenia i umiejętności niesztampowego rozwiązywania problemów. Liczy się kreatywność i odwaga. Dobry programista musi umieć zaproponować czasem coś, co jeszcze nie zostało wymyślone i obronić swój pomysł. Zwraca się też uwagę na etykę programisty, aby swoje zdolności wykorzystywał w dobrym celu.

Tegoroczny bootcamp programistyczny to również zajęcia z innych dziedzin. W planie są m.in. gry i zabawy na świeżym powietrzu, basen, wycieczka w plener i wspinaczka. Dzieciaki będą uczyć się współpracować, bowiem szkolenie z programowania nie polega na tym, aby wyprodukować samodzielnych programistów, ale ludzi, którzy będą potrafili pracować w zespołach i pomagać sobie nawzajem, tylko wtedy będą mogli jeszcze bardziej się rozwijać, a nauka programowania nie pójdzie wtedy w las.

Czy każdy może być programistą?

Na bootcamp programistyczny przyjeżdżają zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Dziewczyny są bardzo dobrymi programistami w przyszłości i bez problemu znajdują zatrudnienie w dużych międzynarodowych firmach, ponieważ łączą w sobie takie cechy jak: cierpliwość, troskę o szczegóły i wysoką jakość, mają również dobre zdolności komunikacyjne, co przydaje się na spotkaniach z innymi członkami zespołu, którzy niekoniecznie znają się na języku programowania. Zresztą nawet jeśli po bootcamp programistycznym ktoś nie zrobi kariery w IT, to i tak nauka programowania może się przyda w innych dziedzinach życia. Dziś jest to wiedza na równi z umiejętnością czytania. Bardzo często przydaje się rozumieć, jakim językiem jest napisana dana aplikacja lub zwykła strona www. Dzięki nowym umiejętnościom wyniesionym po takim obozie, nastolatek będzie potrafił poradzić sobie z różnymi problemami, bo wyrobi w sobie dobre nawyki pracy.

Nauka programowania rozwija również zdolność koncentracji. Owszem, dziecko lub nastolatek spędza wiele godzin przed komputerem, ale nie jest to czas zmarnowany na bezmyślne gry komputerowe i strzelanie do potworów lub wyścigi formułą 1, szkolenie z programowania zachęca przede wszystkim do rozwiązywania zagadek i łamigłówek. Kiedyś ludzie rozwiązywali krzyżówki, dziś taką zabawą i prawdziwym sprawdzianem umysłowym może być test, czy potrafimy zbudować prostą aplikację na komórkę czy tablet albo czy będziemy umieli wprowadzić w domu podstawy inteligentnego zarządzania sprzętem elektronicznym. Uważa się, że nauka programowania w dzisiejszych czasach to taka forma dawnego majsterkowania. Kreatywne osoby zawsze będą chciały stworzyć coś nowego, a szkolenie z programowania im to ułatwia, bo uczy, jak zrobić coś praktycznie z niczego, bo przecież kod nic nie kosztuje. To od nas zależy, co z nim zrobimy. A przy w odpowiednim oprogramowaniu można naprawdę stworzyć cuda.

Bootcamp programistyczny to inwestycja w przyszłość

Nie jeden specjalista pracujący dziś u gigantów komputerowych w Stanach Zjednoczonych przeszedł jako dziecko przez bootcamp programistyczny, co pozwoliło mu jeszcze bardziej pasjonować się abstrakcyjnym światem zamkniętym w komputerze, dlatego bardzo ważne jest, aby będąc rodzicem odróżnić marnowanie czasu przez dziecko na bezsensownych grach i czatach od prawdziwego zainteresowania kodowaniem czy nawet hackerstwem. Ważne, aby zdolności młodego adepta programowania rozwijały się pod okiem specjalistów, którzy będą potrafili skierować takie zdolności na dobre tory. W tym celu właśnie powstał bootcamp programistyczny. Dzieciaki będą mogły poznać również swoich rówieśników o podobnych zainteresowania i razem piąć się wyżej. Rodzice też powinni wspierać swoje pociechy w tym hobby, które nie istniało jeszcze w czasach ich młodości. Owszem nie jest to dla nich do końca zrozumiałe, ale wystarczy wskazać w jak różnych dziedzinach życia przydaje się dziś nauka programowania, są to np.: medycyna, bankowość, astronautyka, muzyka. Programowanie wchodzi praktycznie wszędzie i bez tej wiedzy, dziecko będzie pozbawione szansy na rozumienie rzeczywistości, w której przyjdzie im żyć. Nie jest jednak powiedziane, że wiedza raz zdobyta wystarczy im na lata, postęp w nauce jest tak dynamiczny, że tak na dobrą sprawę warto odbyć szkolenie z programowania co najmniej raz na dwa lata, aby pozostać na topie. Dobrze jest też czytać różnego rodzaju czasopisma branżowe i forum w internecie, aby wiedzieć co w trawie piszczy. Bootcamp coders lab to dopiero początek, ale każdy może na niego przyjechać kilka razy w życiu, nic nie stoi na przeszkodzie, każdy obóz jest inny, planuje się inne rozrywki dodatkowe, dlatego nikt nie będzie się nudzić. Aby jednak wprowadzić małe zróżnicowanie programowe, od kilku spotkań stosuje się podział na nowych uczniów i na takich, którzy już byli wcześniej, aby mogli oni zajmować się bardziej zaawansowanymi zadaniami i rozwijać jeszcze szybciej. Programowanie to zajęcie dla osób chętnych do nauki i rozwoju. Chociaż mówi się, że to osoby leniwe są najlepsze w znajdywaniu oryginalnych rozwiązań, bo wymyślają coś, co jest najprostsze do wdrożenia. Niektórzy managerowie cenią sobie właśnie takich leniwych programistów, ale ta nauka programowania absolutnie nie przypomina leżenia na kanapie przed telewizorem. Zajęcia są od rana do wieczora, dzieciaki mają zajęty cały dzień różnymi atrakcjami z nauczycielami z różnych dziedzin. Jaki styl programowania będą chciały uprawiać później w swojej karierze, będzie zależało wyłącznie od nich. Każda osoba jest inna, więc jest to kwestia indywidualna.

Wielu absolwentów, którzy przeszli szkolenie z programowania bez problemu dostają się na studia informatyczne na politechnice lub uniwersytecie. Wielu z nich robi potem staże w dużych przedsiębiorstwach, bierze udział w szkoleniach i nabiera szlifów odpowiednich do danej kultury korporacyjnej. Nie ma jednej szkoły programowania, ale dobre nawyki wyniesione za młodu zostają na zawsze. Liczy się dyscyplina, praktyka i ciągła chęć nauki, dlatego szkolenie z programowania to ważny element edukacji informatycznej dla każdego młodego programisty.

Be the first to comment on "Nauka programowania to najlepsza inwestycja w siebie"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.