Naturalne leczenie alergii

Alergia jest nieprzyjemną chorobą z roku na rok nękającą więcej pacjentów. Chorują na nią dzieci, osoby starsze, a zdarza się, że również i ci, którzy nigdy wcześniej nie obserwowali u siebie żadnych objawów reakcji alergicznej.

Warto więc zastanowić się czym jest alergia, co ją wywołuje i jak można tę chorobę zwalczać. Alergia jest nieprawidłową reakcją naszego organizmu (układu immunologicznego) na alergeny, czyli właściwie dowolne substancje pochodzenia zewnętrznego (najczęściej zwierzęcego, roślinnego czy sztucznego, jak np. niektóre konserwanty). Wspomniana nieprawidłowa reakcja jest związana z obroną organizmu ? ciało człowieka reaguje więc katarem, kaszlem, kichaniem, intensywnym łzawieniem oczu, a także objawami skórnymi ? wysypką czy też rumieniem.

Źródła alergii są zróżnicowane. Wskazuje się, że duże znaczenie mają skłonności genetyczne, które jednak nie pozostają w odosobnieniu. Równie ważne są bowiem czynniki środowiskowe i ekspozycja człowieka na ich działania. Przykładowo, zdarza się, że dziecko, które nigdy nie miało w domu pieska spotka się bliżej z czworonogiem w wieku lat kilkunastu – zareaguje alergią na sierść.

W przypadku dzieci, które miały kontakt ze zwierzętami (czyli przede wszystkim ich sierścią, ślinką itd.) znacznie wcześniej, alergie występują w sposób zdecydowanie rzadszy. Podobnie dzieje się w wyniku uczuleń pokarmowych. Jak leczy się alergię? Istnieją dwie podstawowe drogi ? leczenie objawowe i przyczynowe. Leczenie przyczynowe na wzmocnieniu odporności organizmu, poprzez tzw. odczulanie, czyli podskórne aplikowanie zwiększanych stopniowo dawek alergenu wywołującego niechcianą alergię. Leczenie objawowe ma natomiast na celu minimalizację dyskomfortu spowodowanego uciążliwymi objawami ? na rynku dostępnych jest bardzo wiele leków przeciwalergicznych.

Niektórzy wyróżniają również naturalne leczenie alergii, które jednak powinno być konsultowane z lekarzem. Polega ono na stosowaniu leków homeopatycznych, a także dostarczaniu do organizmu żywności naturalnej, bez nadmiernych sztucznych składników.

1 Comment on "Naturalne leczenie alergii"

  1. In-formatorRules | 9 lutego, 2013 at 12:51 |

    Ja jak tylko wiosna idzie to zaczynam prychać i kichaś jak wariat.

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.